Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

پس از فراگیری ویروس کرونا و مشاهده تصمیم‌گیری کشورها بر اجرای قرنطینه خانگی و توقف طیف وسیعی از صنایع، بسیاری از کسب و کار‌ها تحت تاثیر محدودیت های ناشی از این تصمیمات قرار گرفتند. هرکدام از این ‌صنایع با چالش‌های متفاوتی در بازه‌های زمانی فعالیت خود مواجه شده‌اند که تعدادی از آن‌ها بلندمدت و برخی دیگر کوتاه‌مدت بودند. صنعت ساخت و ساز نیز به عنوان بخشی از این صنایع، در مواجه با ویروس کرونا با چالش‌ها و موانع بسیاری در مسیر فعالیت خود رو به رو شد. تاثیر کرونا بر صنعت ساخت و ساز به مرور زمان به تهدیدی جدی برای فعالان این حوزه تبدیل شد و آن‌ها را به واکنش وادار کرد. به بهانه پایان تدریجی محدودیت‌های سخت‌گیرانه ویروس کرونا، تیم سپهر امروز به بررسی جزئیات ‌چالش‌ها و تاثیراتی که پاندمی کووید-19 بر صنعت ساخت و ساز و عمران داشته است اشاره کرده و به معرفی دقیق تر آن‌ها می‌پردازد

اختلال در زنجیره تامین

اختلال در زمینه تامین از تاثیرات کرونا بر حوزه ساخت و ساز
آغاز چالش های کرونا بر صنعت ساخت و ساز در زمینه زنجیره تامین

زنجیره تامین یکی از عناصر فوق‌العاده مهم در عملکرد صحیح هر کسب و کار است که در طول گسترش تاثیر کرونا بر صنعت ساخت و ساز با آسیب‌های جبران ناپذیری رو به رو شد. در زمان اواسط همه‌ ویروس کرونا، صنعت ساخت و ساز با مشکل اساسی به نام اختلال در زنجیره تامین مواجه شد. با تعطیل شدن انبار‌ها و توقف نسبی سیستم ترانزیتی صنایع، زمان دسترسی و تامین مواد اولیه خام برای ساخت و ساز افزایش یافت. این افزایش در زمان به مرور باعث به وجود آمدن تاخیر در زمان تحویل، تعویض مواد اولیه از درجه یک، به درجه دو و سه و همچنین تعطیلی و یا لغو بسیاری از پروژه های ساختمانی شد.

چالش‌های منابع انسانی

چالش‌های نیروی انسانی از تاثیرات کرونا بر حوزه ساخت و ساز
خطر ابتلا به کرونا کارمندان از مشکلات جدی برای صنعت ساخت و ساز در بخش نیروی کار بود

ویروس کرونا نه‌تنها صدمات مالی بسیاری به صنایع وارد کرد، بلکه سلامت جسمانی و روانی نیرو‌های کار را نیز با چالش هایی مواجه کرده‌است. علاوه بر چالش‌های کرونا برای صنعت ساخت و ساز، در بعد جسمانی، درگیری تعداد زیادی از نیرو‌های کار شاغل در حوزه ساخت و ساز با ویروس کرونا باعث کاهش بازدهی و مدت زمان حضور میدانی آن‌ها در فضای کار شده‌است. در بعد روانی، از دست دادن همکاران، دوستان و خانواده افراد شاغل در این حوزه، شرایط اقتصادی دشوار حاکم بر جامعه و وجود ترس و اضطراب از ابتلا به ویروس، از عاملان اصلی کاهش سلامت روانی، دقت و تمرکز لازم در محیط کار هستند. 

پایانی برای کسب و کار‌های کوچک حوزه ساخت و ساز

نابودی کسب و کار‌های کوچک از تاثیرات کرونا بر حوزه ساخت و ساز
بسیاری از کسب و کار‌‌های نوپای حوزه ساخت و ساز در این مدت دست از فعالیت کشیدند

با گذر زمان و وقوع حداکثری چالش‌های کرونا برای صنعت ساخت و ساز، تاثیرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد و جامعه، مشکلات زیادی را گریبان‌گیر کسب و کار‌های نوپای ‌صنعت ساخت و ساز کرد. شرکت های بزرگ ساختمانی با پشتوانه‌های مالی و حقوقی قابل اعتمادشان، توانستند حیات خود را در طی این پاندمی تداوم ببخشند و به نوعی از ضررات سنگین مالی تحمیل شده به خود عبور کنند؛ با این حال بسیاری از کسب و کار‌های کوچک و نوپا در حوزه ساخت و ساز با کمبود منابع مالی و از دست دادن سرمایه اولیه رو به رو شدند. این صنایع همچنین به دلیل نداشتن تجربه زیاد در مدیریت بحران‌های مالی حوزه کسب و کار، تا مرز نابودی کشانده شدند. با وجود پایان محدودیت‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا، اثرات به‌جا مانده از این بحران بین المللی همچنان کسب و کار‌های کوچک فعال در زمینه ساخت و ساز را با خطر ورشکستگی مواجه کرده ‌است.

محدودیت در همکاری‌های بین‌الملل

پس از همه‌گیری ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، دولت‌ها سیاست‌های متفاوتی در زمینه مبادلات بازرگانی در برابر شرکای تجاری خود اتخاذ کردند. هر کشور با توجه به جمعیت، اقتصاد، جغرافیا و جامعه خود محدودیت‌هایی را اجرا و سخت‌گیری های شدیدی را در مبادلات تجاری اعمال کرد. این‌ تاثیر کرونا بر صنعت ساخت و ساز و ساز باعث به وجود آمدن موانع اساسی برای فعالان بین‌المللی حوزه ساخت و ساز شد. این کسب و کارها که با انعطاف بسیار و با دقت بالا در تهیه  نقشه راه کاری خود فعالیت می‌کردند، در رویارویی با این محدودیت‌ها مجبور به تغییرات گسترده در فرایند کاری خود شدند. شرکت‌های ساخت و ساز بین‌المللی اقدام به تطابق با شرایط جدید حاکم بر حوزه عمران کرده و بر حسب منطقه فعالیت و شرایط اقلیمی، اعمال تاخیر در تحویل پروژه‌ها و تعطیلی کامل آن‌ها را آغاز کردند. جریمه و ضررات مالی سنگین ناشی از این تعطیلی ها، همچنان از چالش‌های بزرگ همه‌گیری کرونا برای کسب و کار های بین الملل در حوزه ساخت و ساز به شمار می‌رود.

محدودیت‌های بین المللی از تاثیرات کرونا بر حوزه ساخت و ساز
کسب و کار‌های بین الملل از قربانیان اصلی محدودیت‌های کرونایی در حوزه ساخت و ساز بودند

شکست سامانه‌های حمل و نقل

با تضعیف فعالیت حوزه حمل و نقل در دوران گسترش ویروس کرونا، تمامی صنایع و کسب و کار ها تا حدودی به صورت مستقیم و غیرمستقیم، دچار آسیب‌های زیادی در زمینه جا به جایی کالا و خدمات شدند. در فرایند ساخت و ساز ، حمل و نقل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با کم شدن بهره‌وری فعالیت سیستم حمل و نقل، چالش‌های بسیاری در فعالیت آن شکل گرفت. نبود توان لازم برای حمل و نقل مواد اولیه، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات ساختمانی و نیروی کار انسانی باعث ایجاد فشار مضاعف و همچنین ضررهای مالی جبران نشدنی برای فعالان حوزه ساخت و ساز شد. 

مشکلات حوزه حمل و نقل از تاثیرات کرونا بر حوزه ساخت و ساز
بخش ترانزیت در زمان همه‌گیری کرونا با محدودیت های بسیاری رو به رو شد

نیروی متخصص نایاب

در پی تشدید تاثیر کرونا بر صنعت ساخت و ساز در سال‌های اخیر، دانشگاه‌ها‌، دفاتر فنی و آموزشگاه‌های آزاد نیز تعطیلی‌های گسترده‌ای را تجربه کردند. تعطیلی‌ها باعث به وجود آمدن وقفه‌ در فرآیند آموزش نیروی متخصص و همچنین معرفی و ورود آن‌ها به بازار کار شد. نیاز گسترده به جایگزینی نیروی فرسوده با نیروی جوان و متخصص در زمان پاندمی بیش از پیش اهمیت خود را نمایان کرد؛ به طوری که بسیاری از پروژه‌های ساخت و ساز بزرگ به دلیل کمبود نیروی انسانی کا‌رآمد، در آستانه تعطیلی دائمی قرار گرفتند. 

کمبود نیروی متخصص از تاثیرات کرونا بر حوزه ساخت و ساز
کاهش بهره‌وری کارمندان حوزه ساخت و ساز از عوامل موثر اپیدمی کرونا بر حوزه عمران است

تمام این چالش‌ها ریشه مشترکی به نام ویروس کرونا داشتند که پس از گذشت تقریبا 3 سال، با پیدایش راهکار‌‌ های موثر به تدریج از بین رفته‌اند؛ با این حال اثرات به جا مانده از این مشکلات همچنان چهره خود را به کسب و کار‌های آسیب دیده نشان می‌دهند. این چالش‌ها همه باعث پیشرفت و تاب‌آوری بیشتر تمام صنایع در برابر بحران‌های جدید پیش‌رو شدند و تجربه‌های ارزشمندی را به مدیران صنایع انتقال دادند. تنها سوالی که بعد از پایان مشکلات ناشی از کرونا بر روی حوزه ساخت و ساز برای تمام فعالان این حوزه باقی می‌ماند این است که : 

آیا راهی برای جبران خسارات کرونا وجود دارد ؟

 

صنعت ساخت و ساز نیز به عنوان بخشی از این صنایع، در مواجه با ویروس کرونا با چالش‌ها و موانع بسیاری در مسیر فعالیت خود رو به رو شد. تاثیر کرونا بر صنعت ساخت و ساز به مرور زمان به تهدیدی جدی برای فعالان این حوزه تبدیل شد

صنعت ساخت و ساز نیز به عنوان بخشی از این صنایع، در مواجه با ویروس کرونا با چالش‌ها و موانع بسیاری در مسیر فعالیت خود رو به رو شد. تاثیر کرونا بر صنعت ساخت و ساز به مرور زمان به تهدیدی جدی برای فعالان این حوزه تبدیل شد