Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

آیا تاکنون این مسئله به ذهن شما خطور کرده که می‌توان برای یادگیری مهندسی عمران و اصول و قواعد این شغل، از بازی استفاده کرد؟ در این مطلب قصد داریم توضیحاتی را در این خصوص به شما ارائه دهیم و بازی‌های بسیار محبوب و مناسبی را که برای آموزش قوانین این حرفه مورد استفاده قرار می‌گیرند، معرفی کنیم. پس مطالعه این مقاله جذاب و منحصر به فرد را از دست ندهید. مهندسی عمران یکی از مشاغل پردرآمد و محبوب در دنیا است که در عین حال قوانین بسیار سخت و پیچیده‌ای نیز دارد. زیرا این شغل ارتباط مستقیمی با امنیت جانی و مالی مردم دارد و هر نوع سهل‌انگاری در آن می‌تواند فجایع جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از کشورهای پیشرفته در جهان از ابزارهای جالب توجه مانند بازی‌های ویدئویی و کامپیوتری استفاده می‌کنند تا از این طریق یادگیری مهندسی عمران را برای مهندسین و فعالان این رشته آسان‌تر کنند.

چه بازی‌هایی برای این شغل مناسب است؟

ما از میان طیف وسیعی از بازی‌های ویدیویی موجود برای یادگیری مهندسی عمران، برخی از بهترین‌ها را گزینش کرده‌ایم که نه تنها ساعت‌ها شما را سرگرم می‌کنند، بلکه برخی از توانایی‌های کلیدی را در طول انجام بازی به شما آموزش می‌دهند. در عین حال برخی از این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما در طول انجام آن حتی متوجه نخواهید شد که در حال یادگیری هستید.

Animal Crossing(عبور حیوانات)

این بازی بدون شک یکی از بهترین بازی‌ها برای یادگیری مهندسی عمران به حساب می‌آید و واقعا قابل ستایش است. با انجام آن می‌توانید مهارت‌های مهندسی بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا تصور می‌کنید، به دست آورید. این بازی حول محور جزیره‌ای می‌گردد که شما می‌توانید آن را کاملا بر اساس سلیقه و خواسته خود بسازید و با حیواناتی که در آنجا زندگی می کنند، دوست شوید. به عنوان مشاور ساختمان‌سازی، این شما هستید که باید برنامه‌ریزی، طراحی، تعیین بودجه و اجرای برنامه‌های خود را برای رسیدن به رتبه پنج ستاره در زمینه ساخت وس از در این جزیره انجام دهید. جزیره مزبور ارتفاعات و شرایط آب‌ و هوایی مختلفی داردکه در ادامه بازی می‌توانید آن‌ها را دستکاری کنید. بنابراین باید با نصب پله‌ها و پل‌ها اطمینان حاصل کنید که هر گوشه جزیره قابل دسترسی باشد. همچنین باید برای موارد مختلفی مانند موزه‌ها، خیاطی‌ها، مغازه‌ها، تالار شهر و خانه همسایه‌های بامزه حیوانات خود جای مناسبی در نظر بگیرید. این کار نیاز به استفاده هوشمندانه از فضا دارد.

The Sims 4 (سیمز 4)

این بازی مخصوص برای شبیه‌سازی زندگی، از سال 2000 در بازار بازی‌های ویدئویی وجود داشته که در آن شما می‌توانید افراد مجازی خود را به نام سیمز ایجاد و به نیازها و خواسته‌های آنها رسیدگی کنید. حتی می‌توانید برای آن‌ها اتاق خواب و خانه‌های مناسب بسازید. شما خانه مورد نظر خود را از پایه تا پشت بام می‌سازید و چند نکته معماری Sims را در طول مسیر انتخاب می‌کنید. اما آنچه که درباره این بازی مهم است و ما واقعا می‌خواهیم آن برجسته کنیم، مسیر شغلی طراحی ساختمان‌سازی جدید در بسته الحاقی نسخه اخیر این بازی یعنی The Sims 4: Eco Lifestyleاست. هدف این مسیر برنامه‌ریزی، طراحی و ارائه ایده‌هایی برای توسعه محله است، که همگی آن‌ها بر محیط زیست و حفظ آن تمرکز دارند. شما به‌عنوان یک طراح جوان کار خود را شروع می‌کنید و راه خود را در خصوص یادگیری مهندسی عمران، تا برنامه‌ریز ارشد شهری یا مخترع ارشد ادامه خواهید داد. حتی می توانید انتخاب کنید که از خانه کار کنید یا از دفتر.

CityZen (کنترل آلودگی)

CityZen: Pollution Control یک بازی محبوب به حساب می‌آید که شرکت ICE به عنوان یک مرکز سازنده بازی‌های دیجیتالی آن را طراحی، و در آن چالش‌های پیچیده‌ای را که مهندسان عمران در زندگی واقعی با آن‌ها مواجه می‌شوند، بازسازی کرده است. بازیکنان باید در مورد علل آلودگی تحقیق کنند و بینشی در مورد جنبه‌های زیست محیطی، اجتماعی، مالی و سیاسی مهندسی عمران به دست آورند. این بازی با نظرات تخصصی اعضای گروه مشاوره آموزش و الهام در شرکت ICE توسعه داده شده است. طراحی آن به گونه‌ای انجام شده که یک چالش تیمی برای افرادی ایجاد کند که خواهان ارتقای توانایی‌های خود در خصوص یادگیری مهندسی عمران هستند.

فورتنایت

فورتنایت از زمانی که در سال 2017 منتشر شد، تمام جهان را در برگرفته و اکنون محبوب‌ترین بازی نبرد رویال به حساب می‌آید. در این بازی جذاب، 100 بازیکن در یک جزیره فرود می‌آیند و باید وسایلی برای دفاع از خود در برابر سایر بازیکنان پیدا کنند، با این هدف که تا آخرین نفس مقاومت کنند. این حالت از Fortnite روند ساختمان‌سازی را به عنوان کلید موفقیت در بازی گنجانده است. شما می‌توانید دیوارها، کف‌ها، سقف‌ها و پله‌هایی بسازید که به بازیکنان اجازه می‌دهد مخفی شوند و از این ابزارها به عنوان پوشش برای خود استفاده کنند. همچنین می‌توانند با استفاده از این وسایل شرایط برتری خود را حفظ کنند. مصالح ساختمانی مختلفی در این بازی وجود دارد که می‌توانید آنها را با تخریب وسایلی مانند ماشین‌ها، دیوارهای آجری و درختان به دست آورید. درست حدس زدید، این مصالح فلز، آجر و چوب هستند. بسته به اینکه از چه متریالی استفاده می‌کنید، تکمیل ساختمان کم و بیش زمان می‌برد. بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی، استراتژی و مدیریت دارایی خوب دارید. اینها همه مهارت‌هایی هستند که افراد خواهان یادگیری مهندسی عمران نیز به آن نیاز دارند.

ماین کرافت

Minecraft یک بازی منحصر به فرد به حساب می‌آید که شما در آن خلاقیت و مهارت بالایی در مورد نحوه بازی خود به دست می‌آورید. در دنیای Minecraft، بازیکنان می‌توانند محیط بی‌نهایت و سه‌بعدی را کاوش کنند و آن را مطابق میل خود تغییر دهند. برای انجام این بازی، بازیکنان باید مواد خام و ابزارهای مناسب و مختلف را برای ساخت سازه‌ها، کارهای خاکی و ماشین آلات ساده به دست آورند. به عنوان فردی که قصد یادگیری مهندسی عمران را دارد، این نکته را فرا خواهید گرفت که چگونه ساخت و توسعه قلمرو خود را برنامه‌ریزی کنید و بهترین شیوه استفاده از فضا و نحوه مدیریت و انتخاب بهترین منابع را بشناسید. اگر در حالت بقا بازی می‌کنید، چالش دیگری برای محافظت از خود در برابر «اوباش سرگردان» خواهید داشت.

شهرها: خطوط آسمان

Cities: Skylines یکی از واقعی‌ترین بازی‌های شبیه سازی شهر محسوب می‌شود. وقتی نوبت به ساختن شهر می‌رسد، باید به یاد داشته باشید که یکی از بخش‌های کلیدی بازی، حفظ و نگهداری از هوای پاک خواهد بود. شما باید شهر را از پایه بسازید و برای رفع نیازهای مختلف شهر برنامه ریزی کنید، از جمله: آموزش، آب، برق، پلیس، آتش نشانی، مراقبت‌های بهداشتی و یک سیستم حمل و نقل کاملاً کارآمد. مدیریت شهری با تقریبا یک میلیون نفر نیز چالش‌هایی مانند آلودگی و کنترل ترافیک را به همراه خواهد داشت. شما باید هم برای اطمینان از سلامت شهروندان و هم کارایی شهرتان این مسئله را مدیریت کنید. اکنون با استفاده از بسته الحاقی بازی Cities: Skylines – Airports، می‌توانید در شهر خود یک فرودگاه ایجاد و آن را به یک مرکز حمل و نقل بین‌المللی تبدیل کنید. این مورد برای یادگیری مهندسی عمران بسیار اهمیت خواهد داشت.

سیاره کوستر

آیا می‌دانستید مهندسان عمران در ساخت پارک‌های تفریحی و برخی از هیجان‌انگیزترین ترن هوایی‌های جهان نقش دارند؟ در بازی ویدیویی Planet Coaster، شما پارک مورد نظر خود را ایجاد و مدیریت خواهید کرد. در زمان انجام کار شما باید تمام جنبه‌های مهم از ساخت ترن هوایی گرفته تا انواع بازی‌های هیجان‌انگیز را در نظر بگیرید تا حداکثر رضایت را به مهمانان خود بدهید. شما مناظر را طراحی می‌کنید و وسایل سواری خود را بهینه می‌کنید، اما سرگرمی در اینجا متوقف نمی‌شود. شما همچنین می‌توانید کوه‌ها را بلند کنید، دریاچه‌ها را تشکیل دهید و جزایری در آسمان بسازید. این کار باعث می‌شود یادگیری مهندسی عمران جذاب‌تر شود.

دژ: جنگ سالاران

Stronghold: Warlords که در مارس 2021 منتشر شد، نسخه جدید این بازی به حساب می‌آید که بیش از بیست سال پیش برای اولین بار به بازار عرضه شد. این بازی استراتژیک به عنوان آخرین نسخه از استودیو Firefly، تاکید بسیاری بر گسترش امپراتوری خود از طریق فتح و نبرد دارد. با این حال، ملاحظات اقتصادی و زیرساختی در آن طراحی شده که برای موفقیت باید مدنظر قرار گیرد. بازیکنان باید از استراتژی‌های مناسب برای ساختن قلعه و شکست دادن دشمنان استفاده کنند. اصول یادگیری مهندسی عمران در تمام جنبه‌های این بازی از لحظه‌ای که اولین قطعات دیوارهای شما در جای خود قرار می‌گیرند، آموزش داده می‌شود. بازیکنان باید یک نقشه باز را به یک شهر پر رونق تبدیل کنند، به گونه‌ای که دشمن نتواند آن را با خاک یکسان کند. نه تنها بازیکنان باید منابع طبیعی را در نظر بگیرند، بلکه باید نحوه حفاظت از آنها را نیز مدنظر قرار دهند.

اینفرا

بازی Infra که توسط شرکت Loiste Interactiveدر فنلاند ساخته شده است، شما را در جایگاه یک مهندس عمران متخصص در تحلیل سازه قرار می‌دهد. با استفاده از یک دوربین، شما وظیفه دارید در مورد شهری ویران شده به دلیل فساد تحقیق کنید. زیرساخت‌های شهری را مانند سیستم‌های مترو، ساختمان‌های اداری و سدها، با حل معماها و پازل‌های مکانیکی، الکتریکی و ساختاری کشف خواهید کرد، و درست مانند زندگی واقعی به عنوان یک مهندس عمران، اقدامات شما بر نتیجه بازی تأثیر خواهد گذاشت. توسعه دهندگان Infra از The Crumbling of America که یک مستند ساخته شده در سال 2009 در مورد زیرساخت‌های خطرناک ناایمن و اخبار مربوط به آب لوله کشی خراب و شرایط بد جاده‌ها بود، برای ساخت آن الهام گرفتند تا به افراد علاقه‌مند به یادگیری مهندسی عمران کمک کنند. Infra به‌عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین بازی‌ها برای ایفای نقش یک مهندس عمران، این پتانسیل را دارد که افکار عمومی را در مورد چیزهایی که اغلب بدیهی می‌دانند، روشن کند. برای موفقیت در بازی نیاز به یادگیری یک درس ارزشمند برای همه مهندسان عمران است: اینکه محیط ساخته شده نیاز به تفکر زیادی دارد.

فاکتوریو

Wube Software’s Factorio با تاثیر از بازی Minecraft، یک بازی شبیه سازی ساخت و ساز و مدیریت است که برای یادگیری مهندسی عمران بسیار عالی خواهد بود. افراد این بازی را با در دست گرفتن کنترل یک مهندس که به صورت تصادفی در یک سیاره بیگانه فرود می‌آید، شروع می‌کنند. در عین حال بازیکن باید صنایعی را برای ساختن موشکی بسازد که به مهندس اجازه خروج بدهد. این امر مستلزم جمع‌آوری منابع است که می‌تواند در مواد پیچیده‌تر ترکیب و منجر به توسعه ساختارها و فناوری پیچیده شود. اگرچه که بازی از نظر فنی با پرتاب موفقیت‌آمیز موشک به پایان می‌رسد، اما در حقیقت ماهیت آن به بازیکنان اجازه می‌دهد تا به جای آن روی ساختن سازه‌های پیشرفته‌تر از جمله کارخانه‌ها تمرکز کنند. فاکتوریو از سال 2012 در حال توسعه بود و پس از نزدیک به نیم دهه انتشار غیررسمی، اولین نسخه آن در 14 آگوست 2020 ارائه شد. حتی زمانی که در وضعیت غیررسمی خود بود، توسط منتقدان به عنوان یکی از بهترین بازی‌های دهه گذشته معرفی شد.

پورتال

سری بازی‌های Portal که توسط استودیوی بازی سازی Valve ساخته شده، یک بازی پازل اول شخص به حساب می‌آید که در عین سادگی خود کاملا دیوانه کننده است. بازیکنان در هر دو حالت تک نفره و دو نفره وجود برای انتقال از نقطه A به نقطه B تلاش می‌کنند. در این حالت بازیکنان باید از نوعی فناوری پورتال استفاده کنند که توسط فیزیک بتن احاطه شده است. در اینجا هیچ نیروی قدرتمندی نیست، فقط راه‌حل‌های ظریفی وجود دارد که باید کشف و استفاده شود. اگرچه این بازی یک شبیه ساز برای یادگیری مهندسی عمران نیست، اما مهارت‌هایی که با استفاده از آن تقویت می‌شود، برای تفکرات یک مهندس ضروری خواهد بود، از جمله در مواردی مانند: فیزیک، منطق، حرکت، و رابطه انتزاعی.انجام این بازی حتی در کلاس‌های دانشگاهی اجباری شده طراحی آن مورد تحسین قرار گرفته است.

تمدن ششم

از سال 1991، مجموعه بازی‌های تمدن یا Civilization درس‌های غیررسمی را در مورد نحوه شکل گیری و رشد تمدن‌ها در طول زمان ارائه دادند. بازیکنان، مسئول توسعه یک تمدن از یک شهرک کوچک به یک قدرت جهانی گسترده هستند. حتی اگر افراد علاقه‌مند به یادگیری مهندسی عمران شما آرزوی تسلط بر جهان را نداشته باشند، در Civilization VI از ساختن شهرها و مدیریت جریان منابع، لذت زیادی خواهند برد. از سوی دیگر لایه‌های به هم پیوسته Civilization VI می‌تواند این بازی را برای بازیکنان جدید بی‌نظیر کند، به گونه‌ای که مهندسان مشتاق احساس خوبی پس از انجام آن خواهند داشت.

کلام آخر

در این مطلب که پیش روی شما است، تلاش کردیم درباره بازی‌های مفید و جذاب برای یادگیری مهندسی عمران، اطلاعات مفیدی را به شما ارائه دهیم. در واقع این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی شده که باعث می‌شود علاقه‌مندان به شغل مزبور آگاهی بیشتری در رابطه با شغل و رشته تحصیلی خود به دست آورند و بهتر بتوانند اصول و قوانین مربوط به حرفه خود را فرا بگیرند. به این ترتیب این افراد خواهند توانست به مهندسانی خبره و بسیار باتجربه تبدیل شوند. به عبارت دیگر، استفاده از این بازی‌ها باعث خواهد شد شما جزئیات بیشتری را در زمینه ساختمان‌سازی و مسائل مختلف مربوط به آن یاد بگیرید و از دانش کاملی در این خصوص برخوردار باشید. این کار باعث خواهد شد کارفرمایان بیشتری به دنبال شما باشند و به نوعی آینده شغلی شما به طور کامل تضمین شود. بنابراین اگر این مقاله را دقیق مطالعه نکردید، توصیه می‌کنیم با دقت بیشتری آن را از ابتدا بخوانید تا درباره این مسائل بیشتر آگاه شوید. به این ترتیب خواهید فهمید که از طریق بازی و سرگرمی نیز می‌توان به بهترین شکل ممکن به یک مهندس عمران برجسته و کارکشته تبدیل شد.