Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی، یکی از صنایع مهم در هر کشور به شمار می‌رود. پیشرفت سریع علوم در حوزه‌های گوناگون به ویژه در حوزه اطلاعات، تغییرات اساسی در صنعت ساخت و ساز را اجتناب ناپذیر کرده است. در این راستا، ۱۰ فناوری قابل توجه، که در این فرایند به کمک صنعت ساخت و ساز آمده و باعث پیشرفت این حوزه در سال ۲۰۲۲ شده است را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

تکنولوژی ساخت و ساز

تکنولوژی یا همان فناوری جدید، هر روز در حال دگرگونی و پیشرفت می‌باشد و هر روز ما شاهد آن هستیم که، به حوزه جدیدی پا گذاشته است، صنعت ساختمان‌سازی نیز از آن دسته از حوزه‌هایی می‌باشد که از این تکنولوژی بی‌نصیب نمانده و انواع نوآوری و ایده‌های جدید در حال عملیاتی شدن در آن هستند که این مسئله به بهبود کیفیت ساخت‌وساز نیز کمک شایانی کرده است. در واقع، اینگونه می‌توان گفت که به مجموعه‌ای از روش‌ها و کاربردهای تکنولوژی در ساخت‌ و ساز که به بهینه شدن عملکرد پروژه‌های این حوزه کمک می‌کند، تکنولوژی ساخت‌ و ساز می‌گویند.

تاریخچه تکنولوژی ساخت و ساز

اینطور می‌توان بیان کرد که، زمانی این تکنولوژی‌های جدید پا به عرصه ساخت و ساز گذاشتند که، هدر رفت انرژی به میزان بالا، در سازه‌های سنتی احساس شد و امروزه، نحوه استفاده از مصالح، به گونه‌ای است که انرژی‌های موجود بهینه‌ سازی می‌شوند. اما با این وجود، تکنولوژی‌های مدرن به طور جدی ۱۰ سال است که وارد صنعت ساختمان شده‌اند. مطالعات نشان داده است که با ورود تکنولوژی ساخت و ساز می‌توان ۳۰ تا ۴۵٪ بهره‌وری صنعت ساختمان را افزایش داد. این روزها، حتی نهادهای بین المللی نیز به این عرصه ورود پیدا کرده‌ و هر روز بیشتر از روز‌ قبل همایش‌هایی در این زمینه برگزار می‌شود.

ترندهای ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲

برترین ترندهای ساختمان سازی در سال۲۰۲۲ به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند. ترندهای اصلی در صنعت ساخت و ساز را می توان به ساخت و ساز رباتیک و استفاده از موارد پیشرفته و مدل‌سازی اطلاعات که اصطلاحاً به آن BIM نیز گفته می‌شود تقسیم نمود.

جدیدترین تکنولوژی ساخت و ساز

نوآوری‌ها و ابداعات جدید کمک کرده‌اند تا در آینده نزدیک، شاهد افزایش عمر مفید ساختمان‌ها باشیم و همچنین هزینه کمتری بابت نگهداری و ترمیم آن‌ها پرداخت کنیم. در این قسمت به چند تکنولوژی در چندین سازه مدرن اشاره خواهیم داشت:

 • رنگ‌های نانو
 • بتن‌های هوشمند
 • آجرهای هوشمند
 • مدل‌سازی اطلاعات ساختمان
 • پل‌های حرارتی
 • پرینترهای سه بعدی
 • استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر
 • تکنولوژی پیش ساخته
 • گجت‌های قابل حمل در صنعت ساخت و ساز
 • پایه‌های پیش ساخته ساخت و ساز
 • عایق‌های اروژل
 • بهره گیری از پهبادها در صنعت ساخت و ساز
 • ساختمان‌های دوستدار محیط زیست
 • ربات موریانه ساخت و ساز
 • واقعیت‌های مجازی در تکنولوژی ساخت و ساز
 • همکاری ابری

رنگ‌های نانو

این نوع رنگ‌ها، انقلابی در صنعت ساختمان‌ سازی و رنگ آمیزی ساختمان به وجود آورده‌اند؛ چراکه با بهره گیری از این رنگ‌ها، شما قادر هستید تا فضای بسیار زیادی را رنگ کنید بدون اینکه نگران کثیف شدن فضا باشید. درواقع، رنگ آمیزی سازه مدرن امروزی، به آن صورت است که کاملا قابل شست و شو بوده و حتی آلودگی و غبارهای هوا هم نمی‌توانند دیوار خانه‌ها را سیاه و دودی کنند.

بتن‌های هوشمند

بازسازی‌‌ و تعمیر برج‌ها و ساختمان‌ها، نیازمند هزینه‌های سرسام‌ آور و صرف انرژی بسیار بالایی است که یکی از راه‌ حل‌ها برای جلوگیری از این مسئله، استفاده از بتن‌هایی است که خود را بازسازی می‌کنند. در اصل این بتن‌ها، با تعمیر خودشان به عمر مفید ساختمان‌ها کمک می‌کنند. تکنولوژی بتن‌هایی که بازسازی می‌شوند به این صورت است که، با نفوذ آب به آن‌ها، باکتری درون آنان فعال شده، و شروع به بازسازی خود می‌کند.

آجرهای هوشمند

آجرهای هوشمند نیز مانند بتن‌های هوشمند هستند و شکل ظاهری آنان شبیه لگوهای اسباب‌بازی می‌باشد که مثل اجزای یک پازل، در هم قرار گرفته و نیازی به دیوار چینی و رنگ‌آمیزی ندارند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان

مدل‌ سازی اطلاعات ساختمان، نقش اصلی را در انتقال دیجیتالی دیتا ایفا کرده و با تبدیل شدن به یک معیار اصلی، سرعت صنعت ساخت‌ و ساز را افزایش داده است. به عبارت دیگر، سازه‌های مدرن امروزی با استفاده از این مدل‌ سازی‌ها، دیگر مانند گذشته با موانعی مثل کمبود بودجه، تاخیر اتمام پروژه و مسائل پیش روی کنترل کیفیت، روبرو نمی‌باشند‌.

مدل سازی اطلاعات ساختمان

پل های حرارتی

در سازه‌های مدرن امروزی صنعت ساخت‌ و‌ ساز، مصالحی که عایق حرارتی باشند، به شدت پرطرفدار واقع شده‌اند. در پل‌های حرارتی، هدف از ایجاد این تکنولوژی، انتقال انرژی گرمایشی خورشیدی از طریق دیوارها به داخل ساختمان بوده که در اصطلاح به آن «پل زدن حرارتی» و «Thermal Bridging» گفته می‌شود.

پرینترهای سه بعدی

کمی قبل‌تر، ناسا اعلام کرد که می‌تواند بخشی از فضاپیماهای خود را، با بهره گیری از دستگاه‌های پرینتر سه بعدی بسازد. از همین رو، این دستگاه می‌تواند به ساخت مصالحی که در صنعت ساختمان‌ سازی استفاده می‌شوند نیز کمک کند، که از مزایای آن، سرعت بالای تولید مصالح و هزینه کم‌تر آن در مقایسه با تولیدات سنتی می‌باشد. این تکنولوژی‌ها، در واقع به صرفه‌جویی در هزینه و زمان نیز کمک می‌کند.

استفا‌ده از انرژی‌های تجدیدپذیر

با استفاده از انرژی خورشیدی، در سازه‌ مدرن می‎‌توان هزینه‌های مصرف انرژی را به شدت کاهش داد و کمک چشمگیری به محیط زیست کرد. همچنین، میزان مصرف سیستم گرمایش و سرمایش، در ساختمان‌ها و سازه‌ها مقرون به صرفه خواهد بود و ساخت مصالح سازگار با محیط زیست، آسیب بسیار پایین‌تری به محیط پیرامون وارد می‌کند.

تکنولوژی پیش ساخته

تکنولوژی پیش‌ ساخته، از سازه‌های فولادی انعطاف‌ پذیر استفاده شده که با ساخت سازه‌های مورد نیاز، در محیط‌های کارگاهی صرفه‌جویی بسیار زیادی در هزینه‌ها و زمان انجام می‌گیرد و مشتریان نیز رضایت زیادی از آن دارند. این روزها، تولیدکنندگان زیادی پا به عرصه تکنولوژی پیش‌ ساخته گذاشته‌اند و از جمله مزایایی که این تکنولوژی و سازه مدرن آن دارد، مقاوم بودن در مقابل زلزله و دوام بالای آن‌ها می‌باشد. باتوجه به افزایش جمعیت در دنیای امروز، رغبت به استفاده از این تکنولوژی پیش‌ ساخته بیشتر شده است.

گجت‌های قابل حمل در صنعت ساخت و ساز

انواع تکنولوژی‌های قابل حمل یا پوشیدنی نیز چندین سال می‌باشد که وارد صنعت ساخت‌ و ساز شده و می‌توانند داده‌ها و اطلاعات زیادی را گردآوری و تحلیل کنند. همچنین این گجت‌ها، به بهبود استانداردهای بهداشتی در کارگاه‌های ساختمانی نیز کمک کرده‌اند.

پایه‌های پیش ساخته ساخت و ساز

در این روش، می‌توان پایه‌ها را با واحدهای بتنی پیش‌ ساخته با سرعت بالا در کارگاه تولید کرد که از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند؛ همچنین استحکام مورد نیاز پایه‌ها در این روش، از طریق شمع‌های بتنی مرتبط با یکدیگر به دست می‌آید. با بهره گیری از این تکنولوژی، میزان فعالیت‌های حفاری شده و کارهای ساختمانی کم‌تر در شرایط نامطبوع آب و هوایی انجام می‌گیرد.

عایق‌های اروژل

حدود ۹۰٪ از این عایق‌ها را، هوا تشکیل می‌دهد و به همین علت نیز فوق‌ العاده سبک بودن که بر خلاف وزن پایینشان مقاومت خوبی نیز دارند. از این ماده، در عایق‌بندی سازه‌ها استفاده شده و بهره‌وری آن‌ها نیز ۴ برابر، از فایبر گلاس بالاتر است.

استفاده از پهباد در صنعت ساخت و ساز

پیش از این، نقشه‌ برداری یک ساختمان، کار وقت‌گیری بود که امروزه با کمک پهبادها، تصویربرداری کامل و نقشه‌ برداری بدون هدر رفتن وقت انجام می‌شود. این پهبادها، از ابتدایی‌ترین مراحل، تا مراحل نهایی به احداث یک ساختمان کمک کرده و دقت انجام کار در آن‌ها بسیار بیشتر از حالت سنتی می‌باشد.

ساختمان‌های دوستدار محیط ریست

این نوع از ساختمان‌ها، با آلودگی هوا مقابله کرده و به این صورت هستند که در شهرهای پر ترافیک و آلوده امروزی ساختمان‌هایی جنگلی یا جنگل‌های عمودی ساخته می‌شوند؛ این نوع از سازه‌های مدرن بیش از ۱۰۰۰ درخت و ۲۵۰۰ درختچه داشته و با جذب آلودگی هوا، به تصفیه آن و تولید اکسیژن کافی کمک کرده و دی اکسید کربن را در مناطق پر آلودگی به شدت جذب می‌کنند.

ربات موریانه ساخت و ساز

محققان توانسته‌اند که ربات‌هایی ۴ چرخ را طراحی کنند که به شکل موریانه بوده و قادر هستند سازه‌هایی را با استفاده از طرح‌های اولیه بسازند. این ربات‌ها، مجهز به سنسورهایی می‌باشند که وجود ربات‌های دیگر را متوجه شده و شروع به همکاری با آن‌ها می‌کنند. این نام‌گذاری از آن رو است که، موریانه‌ها به صورت گروهی می‌توانند سازه‌هایی بسیار بزرگ را بسازند.

واقعیت‌های مجازی در تکنولوژی ساخت و ساز

واقعیت مجازی، کمک می‌کند تا معماران، مهندسان و صاحبخانه‌ها، نمای ابتدایی تا انتهایی منزل خود را ببیند و نسبت به تغییرات مورد نظر اقدام کنند. این فناوری، پیشرفته‌تر از امکانات تکنولوژی امروزی همچون اتوکد و تری‌دی مکس بوده و با دقت بسیار بالا و جزئیات بسیار زیادی نمایش داده می‌شود؛ به گونه‌ای که کاربر خود را در آن فضا احساس می‌کند.

همکاری ابری

همکاری ابری، سیستمی است که به معماران و مهندسین، امکان همکاری بر روی یک پروژه حتی از راه‌های دور را می‌دهد. درواقع بر روی این پلتفرم، امکان ترسیم دیجیتال و تصحیح اطلاعات به کاربرانش داده شده و می‌توان موانع و پیش‌بینی‌های موجود بر سر راه ساختن یک سازه را بررسی کند که بر خلاف سیستم سنتی، که یک فعالیت با سرعت پایین و هزینه‌بر می‌باشد، بسیار سریع و با دقت بسیار بالاتری در حال انجام است.

ساخت و ساز در محیط کارخانه

امروزه، ساخت و ساز در محیطی خارج از محیط ساختمان، باعث شده است تا دسترسی بیشتری به مصالح و ابزار آلات تخصصی و کارگرهای ماهر، باعث شود تا هدر رفت مصالح تا حد زیادی کاهش پیدا کند و سازه مورد نظر، از نظر مقاومت و کیفیت کاملاً مهندسی سازی شده، باشد. ساختن ساختمان در خارج از محل سازه، یکی از ترندهای برتر ساختمان‌سازی در سال ۲۰۲۲ در دنیا می‌باشد که باعث می‌شود چرخه ساخت در محیطی انجام شود که علاوه بر افزایش کیفیت کار، شاهد امنیت کارگران در محیط کار باشیم.

این روش ساخت و ساز ساختمان، باعث می‌شود تا مصالح ساختمانی بهینه‌تر شده و برای ساخت ساختمان استفاده شوند. با این کار، یک روش نوین برای ساختمان سازی به وجود آمده است. در محیط‌های ساخت و ساز خارج از محل، شاهد استفاده از تکنولوژی‌های پیچیده نظیر پرینتر سه بعدی و روش‌های سرهم بندی امروزی و نوین هستیم، که هر کدام می‌توانند به صورت کاملا مکانیزه پنل‌های دیواری را تولید و طراحی کنند.

در دنیای امروزی، برای ساخت ساختمان‌های تجاری و مسکونی از این روش استفاده می‌شود. این روش را می‌توان به عنوان یک سازه LSF نام برد که در تیم‌های فنی مهندسی نیز این روش کاملاً قابل اجرا می‌باشد.

مصالح ساختمانی پیشرفته

بهره گیری از مصالح ساختمانی پیشرفته، برای ساختمان‌سازی به یکی از ترندهای برتر دیگر برای صنعت ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲ تبدیل شده است. علم ساختمان سازی، به سمت مدلیزه شدن پیش می‌رود. مصالح ساختمانی، که امروزه در صنعت ساختمان به کار می‌روند به سمت جایگزینی با مواد قدیمی پیش می‌روند که باعث می‌شود تا علاوه بر افزایش عمر ساختمان، مقاومت آنان نیز در برابر فشارها و ضربات احتمالی، تا حد بسیار بالایی افزایش پیدا کند.

ساختمان‌های سبز

ساختمان‌های سبز، توانسته‌اند که در سال ۲۰۲۲، به یکی از ترندهای برتر ساخت و ساز در دنیا تبدیل شوند. امروزه، استفاده از مصالح ساختمانی، ماندگار برای پروژه‌های ساخت و ساز به یک کار زمان بر تبدیل شده است. دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از مصالح ساختمانی دوستدار طبیعت، فرآیند ساخت و ساز را تا حد بسیار بالایی پیشرفت دهند و با استفاده از آن منابع انرژی را به طور کامل بهینه کنند.

برای ساختن ساختمان‌های سبز، ضایعات ساختمانی در زمان ساخت کاملاً کاهش پیدا کرده و از هیچ مواد آلوده کننده و کربنیک برای ساخت آن‌ها استفاده نمی‌شود تا کم‌ترین میزان آسیب به طبیعت را در اینگونه ساختمان‌ها مشاهده کنیم. این ترند برتر ساختمان سازی، با توجه به پارامترهایی که دارا می‌باشد و با استفاده از معیارهای محبوب LEED و شورای ساختمان‌سازی سبز آمریکا که می‌توان مدارک آن را اخذ کرد توانسته است به یکی از ترندهای برتر ساخت و ساز دنیا تبدیل شود که دانشمندان بسیاری، در حال ارائه راهکارهای مناسب برای حمایت از آن و پیشرفت این نوع سازه‌ها در جهان هستند.

نکات طلایی ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲

به طور کلی ۴ نکته اصلی در رابطه  با صنعت ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲ وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

نکات طلایی ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲

قانون اول

معمار، باید قادر به ساخت پروژه‌ای باشد که طی یک فرآیند طراحی انجام گرفته و شامل مالکان، کاربران و پیمانکاران و مهندسان پروژه با عنوان اعضای تیم می‌باشند. این مجموعه از متخصصان ممکن است شامل کارشناسان برنامه ریزی، مهندسین عمران و محیط زیست و معماران ناظر باشد. تیم طراحی، ممکن است شامل معماران، برنامه‌نویسان و طراحان داخلی باشد. کارشناسان سیستم ساختمان، متخصصان ساخت ‌و ساز، مالکان، مدیران مالی و حتی تیم آتش نشانی ممکن است این تیم حرفه‌ای را تکمیل کنند. معمار نیز باید به همه این متخصصان کمک کنند تا با هم همکاری کرده و پروژه ساخت را طبق اصول طراحی ساختمان در سال ۲۰۲۱ پیش ببرند.

قانون دوم

طرح اجرایی معمار، باید از ایمنی، سلامت و رفاه عمومی کارکنان در محیط کار محافظت کرده و در عین حال، عوامل فرهنگی مثل تاریخ، فناوری، و ملاحظات اجتماعی را نیز در برگیرد. معمار، باید از آموزش‌هایی که در زمینه هنر و علم دیده است در پیشبرد اهداف پروژه بهره گیری کند. طبق اصول طراحی ساختمان در سال ۲۰۲۲ ، بهتر است که معماران را از یک تیم حرفه‌ای و با تجربه انتخاب کنید که به تمام جزئیات مسلط باشند.

قانون سوم

از بهترین متریال و مواد موجود برای هر پروژه استفاده کنید؛ این گزینه نیز در مرجع اصول طراحی ساختمان در سال ۲۰۲۲ درج شده است. این نوع مرجع، به معمار کمک می‌کند تا راهنمایی‌های مربوط به نمایش بصری محصولات، سیستم‌ها و مجموعه‌ها و روش‌های پیاده‌سازی هر کدام را ارائه دهد. مراجع استاندارد ساخت و ساز، کدها و استانداردهای معماری فعلی را فهرست می‌کند. به علاوه، دارای پوشش مفیدی در مورد انعطاف‌پذیری ساختمان، طراحی پوشش ساختمان، اطلاعات جدید در مورد عوامل طراحی محیطی، و همچنین خواص مواد است. طراحی پایدار و بهینه و فرآیندهای کلیدی معماری در این منابع به خوبی پوشش داده شده است.

قانون چهارم

معمار، باید بتواند که با مشتری ارتباط برقرار کند تا تصویری اولیه از ظاهر ساختمان و عملکردهای بااهمیت سازه ایجاد کند. معمار باید فهرستی جامع از مشخصات و ویژگی‌های طراحی ساختمان و عملکرد ساختمان را به همراه بودجه‌ای که طراحی و ساخت باید داشته باشد، دریافت کند. زیباترین سازه، اگر دیدگاه مالک را در مورد ظاهر ساختمان برآورده نکند، قطعاً پذیرفته نخواهد شد. برای دسترسی به تمام این هدف‌ها، دریافت و رعایت تمام اصول طراحی ساختمان در سال ۲۰۲۲ الزامی می‌باشد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲

 1. شرکت bechtel امریکا
 2. شرکت vinci فرانسه
 3. شرکت ساختمانی ارتباطات چین

شرکت bechtel امریکا

بزرگ‌ترین شرکت ساختمان‌سازی آمریکا و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمان سازی در دنیا، شرکت Betchel بوده که در ایالت سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا قرار دارد و در حال حاضر، هشتمین شرکت خصوصی بزرگ آمریکا نیز لقب دارد. این شرکت به شیوه کاری خاص و مدیریت خاص حرفه‌ای با طراحی‌های بی‌نظیر مشهور است که با ۵۰ هزار پرسنل در حال کار می‌باشد.

شرکت vinci فرانسه

دومین و یکی از بهترین موازد در لیست بهترین شرکت‌های ساختمانی و فعال در صنعت ساخت و ساز جهان، شرکت بین المللی VINCI نام دارد. این شرکت در فرانسه قرار گرفته است که با عنوان و نام‌های برندهای دیگر نیز در اقصی نقاط جهان فعالیت فعالیت‌های گسترده‌ای دارد.

شرکت ساختمانی ارتباطات چین

یک شرکت ساختمانی، این بار در کشور چین که به اختصار CCCC نیز می‌گویند، که دارای چندین شرکت تابعه کوچک‌تر مثل گروه John Holland استرالیاست. یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی که اخیرا این شرکت مشغول انجام آن است، ساخت پلتفرم فرودگاه جدید هنگ کنگ می‌باشد. پروژه‌های معروف تکمیل شده این شرکت، شامل ارتباط ریلی ساحل شرقی، بندر آب عمیق گوادر و پل خلیج هانگژو هستند. شرکت CCCC چین، بیش از ۱۰۰ هزار نفر پرسنل داشته و مجموع درآمد سالانه این شرکت و شرکت‌های تابعه آن به بیش از ۵۴.۴ میلیارد دلار می‌رسد.

نکات طلایی ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، صنعت ساخت و ساز در سال ۲۰۲۲ پیشرفت‌های زیادی داشته و همین‌ پیشرفت‌ باعث شده است تا ساختمان‌ها از همه لحاظ بهتر شوند. بسیاری از پیشرفت‌هایی این صنعت در سال ۲۰۲۲ داشته مربوط به محیط زیست بوده که همین امر باعث بهبود شرایط آب و هوای شهرها می‌شود. چند نمونه از شرکت‌های ساخت و ساز مطرح در جهان نام برده شد که می‌توان عنوان «شرکت‌های پیشرو» جهان را به آنان داد.