Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

چندین سال است که معماران برجسته در جهان روی به این آورده اند که ساختمان هایی طراحی کنند که از طبیعت الهام گرفته است. لازم به ذکر است که در زمان های گذشته؛ یعنی زمان یونان و روم باستان، مردم آن زمان ها چنین سازه هایی را طراحی کرده اند. پس می توان گفت که معماری های الهام گرفته شده از طبیعت، در واقع برگرفته از طراحی سازه های چندین هزار سال گذشته است.
چندین سال است که معماران برجسته در جهان روی به این آورده اند که ساختمان هایی طراحی کنند که از طبیعت الهام گرفته است. لازم به ذکر است که در زمان های گذشته؛ یعنی زمان یونان و روم باستان، مردم آن زمان ها چنین سازه هایی را طراحی کرده اند. پس می توان گفت که معماری های الهام گرفته شده از طبیعت، در واقع برگرفته از طراحی سازه های چندین هزار سال گذشته است.
معماران و نقاشان پیش از شروع یک پروژه جدید، یک بوم خالی در مقابل خود قرار می دهند. تمیزی بوم یا کاغذ سفید امکان وجود بی نهایت ایده های طراحی را برای یک پروژه ایجاد می کند، اما یک معمار چگونه باید پروژه های خود را شروع کند؟ معماران چگونه از طبیعت یا هر چیز دیگری برای ساخت بنای جدید الهام می گیرند؟
برخی از معماران از بافت تاریخی الهام می گیرند، برخی دیگر ترجیح می دهند کیفیت مصالح را بازپس گیری کنند و در آخر، برخی از معماران ترجیح می دهند تا محیط اطراف خود و گونه شناسی های محیطی را مورد بررسی قرار دهند. رویکرد طراحی اخیر موضوعی است که برخی از پروژه‌ها را که حاصل فرم ‌های الهام گرفته از طبیعت می باشند، مشخص می‌کند.
حال در ادامه ی این مقاله ما سعی کرده ایم تا برخی از شگفت انگیزترین ساختمان هایی که از طبیعت الهام گرفته اند را به شما معرفی کنیم تا به این موضوع چی ببرید که صنعت معماری و طراحی ساختمان تا چه حدی پیشرفت کرده است. با ما همراه باشید.

ساختمان BIQ در شهر هامبورگ آلمان

ساختمان BIQ در شهر هامبورگ آلمان​
باید بدامید که رنگ این ساختمان سبز است. جال اگر برایتان سوال است که چرا رنگ ساختمان سبز است، پاسخ این سوال این است که؛ ساختمان BIQ یا «خانه جلبک» یک ساختمان هوشمند زیستی می باشد که انرژی را بازسازی می کند. پانل های اطراف ساختمان نقش اساسی در ساختار ساختمان داشته و به عنوان محافظ سوخت زیستی و سایه بان عمل می کنند.
با این وجود، پانل ها با ریز جلبک ها پر شده اند که نور طبیعی بیرون را جذب کرده و عمل فتوسنتز را انجام می دهند. در نتیجه، قرار گرفتن در معرض جلبک ها روند رشد موجودات را به حداکثر می رساند. این فرآیند طبیعی همچنین آب داخل «خانه جلبکی» را گرم رکده و عملکرد ساختمان را بهینه سازی می کند. در نهایت، «پوست زیستی» هزینه های ساختمان را کاهش داده و راه حل های جایگزین جهان را برای معماری پایدار نشان داده است.

پارک فواره کلر در پورتلند آمریکا

پارک فواره کلر در پورتلند آمریکا
این فواره به افتخار ایرا سی کلر، یک تاجر محلی، نامگذاری شده است. در حال حاضر، این فواره بخشی از طراحی یک پارک شهری محسوب می شود که توسط معمار مشهور، لارنس هالپرین طراحی شده است. گفتنی ست که این سازه، الهام بخش فواره پارک آبشار دره های رودخانه کلمبیا در پورتلند می باشد.
معمار این سازه، کیفیت طبیعی آبشارها را باز پس گرفته و آن را به یک فواره معماری تبدیل کرده است. هدف اولیه ساخت این فواره، اتصال دوباره به فضای باز شهری، با ذات طبیعت بوده است. در نتیجه فواره کلر، یک فضای گردهمایی با ویژگی های معماری خارق العاده ایجاد کرده است که اهمیت طبیعت را دوباره به خود می گیرد..

Flor de Venezuela en Barquisimeto، ونزوئلا

در سال 2000، این غرفه برای نمایشگاه جهانی Expo 2000 در هانوفر آلمان ساخته شد. معمار ونزوئلایی به نام فروتو ویواس تحت تأثیر گیاهان ملی به نام ارکیده قرار گرفته بود. در نتیجه، Vivas یک ساختمان جنبشی طراحی نمود تا یک سرپناه برای ساکنان ایجاد کند.
ساختار تین سازه متشکل از شانزده گلبرگ متمرکز است. همچنین این سازه بسته به نوع آب و هوا، باز و بسته می شود. با بستن گلبرگ ها، فضای داخلی در روزهای بارانی یک سرپناه ایجاد می کند.

استادیوم ملی پکن؛ چین

استادیوم ملی پکن؛ چین​
این استادیوم که توسط هرتزوگ و دی مورون طراحی و ساخته شده است، میزبان رویدادهای ورزشی متعددی در طول المپیک پکن در سال 2008 و پارالمپیک بوده است. این استادیوم ملی، به آشیانه پرنده معروف است و همانطور که از نام آن مشخص است، نمای ساختمان را توصیف می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده، این استادیوم که یک سازه فولادی است، از فرهنگ و طبیعت چین الهام گرفته شده است.
همچنین این طرح نشان ‌دهنده فلسفه‌ های فرهنگ چینی مانند «یین یانگ» می باشد که اهمیت هماهنگی را نشان می دهد. البته طراحی نما، ویژگی های فیزیکی لانه پرندگان را که به زیرساخت ورزشگاه کمک می کند بازیابی کرده است.

موزه گراتس اتریش

موزه گراتس اتریش​
شکل منحصر به فرد این موزه توجه بسیاری از بازدیدکنندگان در گراتس را به خود جلب می کند. ساختار بیومورفیک اسب آبی که به آن بچه اسب آبی یا «بیگانه دوستانه» نیز گفته می شود، از اشکال طبیعی الهام گرفته شده است. اما در عین حال، ساختار هیچ یک از آن ها را تکرار نمی کند. نابغه های خلق کننده این معماری، پیتر کوک و کالین فورنیه هستند.
این دو معمار در بین 102 پروژه ارسال شده، برنده مسابقه بین المللی شدند. فورنیه و کوک همراه با دکتر مارکوس کروز کار می کردند و بخشی از طراحی از تجزیه و تحلیل تصاویر میکروسکوپی میکروارگانیسم های آبزی الهام گرفته شده است.
آن ها پس از تجزیه و تحلیل زیست توده، زبان طبیعی را به طرح خود ترجمه کردند. به عنوان مثال، یکی از شاخص ترین ویژگی ها، دیافراگم های زاویه ای است که نور خورشید را تغییر می دهد و یک سیستم پویا بین نورهای طبیعی و فضاهای داخلی ایجاد می کند.

کاخ های الحمرا اسپانیا

کاخ های الحمرا اسپانیا​
الحمرا مجموعه ای از کاخ های مسکونی و مناطق سبز است که خانواده سلطنتی مسلمان و مسیحی در جنوب اسپانیا در آن زندگی می کردند. سبک معماری به سبک های گوناگون معماری از دوران میانی تا دوره رنسانس مربوط می شود. بنابراین، این مجموعه تاریخی به دلیل ویژگی های بهشتی و همچنین معماری بسیار دقیق آن، شناخته شده است.
قسمتی از تزئینات آن، متاثر از استالاکتیت های طبیعی و ویژگی های معماری موری آن بوده است. در میان الگوهای تسکین دهنده، برخی از نقش های برجسته، از لانه زنبوری الهام گرفته شده است. الحمرا نه تنها به دلیل ساختارهای باشکوه، بلکه به دلیل جزئیات زیبایی شناختی آن، یک جاذبه گردشگری به حساب می آید.

موزه هنر شهر میلواکی، ایالت ویسکانسین آمریکا

موزه هنر شهر میلواکی، ایالت ویسکانسین آمریکا​
طراحی موزه باعث ایجاد کنجکاوی برای عموم می شود و آن ها را به کشف شگفتی های معماری موزه هنر دعوت می کند .طراحی سانتیاگو کالاتراوا (طراح و سازنده موزه) نتیجه یک فرآیند رصدی دریاچه میشیگان است.
این ساختمان جنبه های طبیعی و شهری فرهنگ محلی را ادغام می کند. به همین دلیل، سانتیاگو کالاتراوا بال گسترده ای را طراحی کرده است که از ساختمان محافظت می کند و سایه هایی را برای فضاهای داخلی موزه فراهم می کند. پانل ها با طراحی معماری سازگار بوده و بین مسیرهای خورشید و خود موزه با تقلید از بال های پرنده هنگام باز و بسته شدن، پویایی ایجاد می کنند.

موزه مارینا بی سندز در سنگاپور

موزه مارینا بی سندز در سنگاپور​
موزه ArtScience از طبیعت، گل نیلوفر آبی و طرحی که راه حل های پایداری را در خود جای داده است، الهام گرفته است معماری این موزه توسط موشه صفدی طراحی شده است که گلبرگ های گل نیلوفر را بازسازی کرده و دیگران آن را دست باز تعبیر کرده اند. «دست خوشامدگوی سنگاپور» هر انگشت را با دهانه ای گسترده برای نورپردازی برای گالری های داخلی معرفی می کند. تمام عناصر معماری با فرصتی طراحی شده اند که برای آب طوفان تغییر مسیر ایجاد کرده و همان منبع طبیعی را بازیافت می کند.

مرکز ملی ورزش های آبی پکن در چین

مرکز ملی ورزش های آبی پکن در چین​
این مرکز ساختار زیبایی‌شناختی، «مکعب آب» نیز نامیده می‌شود. محل استادیوم ملی ورزش‌ های آبی نزدیک به استادیوم المپیک «لانه پرندگان» در پکن، چین است. مفهوم استادیوم های آبی با مفهوم سازی تشکیل حباب های آب و دریا به عنوان موضوع اصلی در مکعب آغاز شده است. نمای بیرونی این سازه با یک پاکت بالشتک دوگانه شفاف با الهام از حباب های دریا طراحی شده است.
علاوه بر این، نمای پایدار یک طراحی ارگانیک را نشان می دهد که عملکرد ساختمان را با استفاده از نور خورشید برای گرم کردن فضای داخلی بهینه می کند. در نتیجه، طراحی نهایی تکنیک های مدیریت زیست محیطی و ساخت مهندسی را برای ساخت و ساز پایدار نوآوری کرده است.

برج خیارشور یا The Gherkin در لندن؛ انگلستان

برج خیارشور یا The Gherkin در لندن؛ انگلستان​
در سال 2004، Fosters and Partners طراحی و ساخت اولین آسمان خراش های پایدار را در انگلستان به پایان رساند. از آن زمان، این ساختمان به دلیل عملکرد زیست محیطی خود، بسیار شناخته شده است. سیستم تهویه آن، از موجودات آبزی مانند شقایق ها و اسفنج های دریایی الهام گرفته شده است.
تجزیه و تحلیل این سیستم ها به آنها کمک کرده است تا سیستم تهویه هوا را طراحی کنند که در داخل این آسمان خراش جریان دارد. در نتیجه، سیستم تهویه یک تنظیم کننده گرمایی – راحتی است و تأثیر معماری در محیط را کاهش می دهد.

برج پیچنده در مالمو سوئد

برج پیچنده در مالمو سوئد​
برج پیچنده شناخته شده، بلندترین آسمان خراش مسکونی در مالمو است و به دلیل چرخش نود درجه آ، معروف است. معمار طراح این ساختمان 190 متری، سانتیاگو کالاتراوا بوده است. مجسمه نیم تنه Halliday Avray-Wilson الهام بخش معمار اسپانیایی بوده و سپس او ساختمان مسکونی برمبنای آن، خلق کرده است.
در نتیجه، ساختمان Twisting Torso نمایانگر آناتومی ستون فقرات انسان است و از 9 مکعب تشکیل شده است که چرخش آنها را افزایش می دهد. مکعب ها توسط زیرساخت های خارجی نگه داشته می شوند و فضای داخلی، راه پله ها، و آسانسورها با 9 جعبه ارتباط برقرار می کنند.

پاویون ماهی المپیک در شهر بارسلون، اسپانیا

پاویون ماهی المپیک در شهر بارسلون، اسپانیا​
در پایان قرن بیستم، مجسمه پاویون ماهی در ساحل بارسلونا تکمیل شد. توری طلایی مجسمه‌سازی شده توسط فرانک گری یکی از ده جاذبه برتر بارسلونا تلقی می شود. ماهی مجسمه سازی فرانک گری نیز توسط مردم محلی «ال پیکس» نامیده شده است. علاوه بر این، این سازه الهام گرفته از مش یک ماهی می باشد. این مش تغییر می کند؛ زیرا پوست ماهی با انعکاس خورشید ایجاد یک جلوه رنگین کمانی دارد. از سال 1992، در دیگاه همگان قرار گرفت.

معبد نیلوفر آبی در دهلی، هند

معبد نیلوفر آبی در دهلی، هند​
معبد نیلوفر آبی یکی از تنها 9 مشرق در جهان می باشد و به معبد بهائی نیز معروف است. بنای یادبود توسط فرینبرز ساها طراحی شده است و او به دنبال روایتی از نمادهای مقدس و تکرارهای عددی بوده است. فرینبرز ساها همچنین از مفهوم گل نیلوفر آبی که نماد پاکی در سنت هندو می باشد، الهام گرفته شده است.
در نتیجه، معبد نیلوفر آبی از 27 گلبرگ پوشیده از مرمر، 9 حوض و 9 دهانه ورودی تشکیل شده است که با عدد عرفانی مطابقت دارد. از زمان افتتاح، این بنای یادبود در چشم جهانیان بوده و طرح معماری آن جوایز متعددی را دریافت کرده است؛ نابراین این سازه، بنای عرفانی زیبایی معماری هندو را منعکس می کند.

پیاده روی طبیعت پارک لینکلن در شیکاگو، آمریکا

پیاده روی طبیعت پارک لینکلن در شیکاگو، آمریکا​
این پیاده رو یک سازه فایبرگلاس و چوبی است که توسط WRD Environmental در شیکاگو طراحی شده است. حال این شکل از کجا آمده است؟ شرکت معماری از اسکلت بیرونی حیوانات الهام گرفته است. فضاهای توخالی بین سازه چوبی و فضای داخلی به ساکنان این امکان را می دهد که از منظره دیگری از محیط اطراف و در قسمت بیرونی به عنوان یک سیستم کانال آب استفاده کنند.
علاوه بر این، ساخت این سازه به دنبال احیای منطقه لینکلن پارک جنوبی و تغییر فضای آلوده در نزدیکی حوضچه شهری می باشد. پس از ساخته شدن این پیاده رو، پروژه ها، یستم محلی را بازسازی کرده و به تنوع زیستی موجود کمک کردند.

کلیسای لا ساگرادا فامیلیا در شهر بارسلون، اسپانیا

کلیسای لا ساگرادا فامیلیا در شهر بارسلون، اسپانیا​
این کلیسای جامع به عنوان شاهکار آنتونی گائودی در شمال اسپانیا شناخته می شود. ساختLa Sagrada Familia در پایان قرن نوزدهم آغاز شد و طراحی معماری آن با مفهومی مبتنی بر فضای جنگل کار می کند. بنابراین، طرح گائودی نشان دهنده پاسخی به درک عمیق طبیعت و تفسیر ساختاری است. در این سازه ستون های داخلی با انشعابات طراحی شده اند.
همچنین این کلیسا از درختان مرتفع جنگل و ظرفیت آنها برای دریافت نیرو الهام گرفته شده است. یکی دیگر از ویژگی های جذاب آن، طراحی سقف با کارهایی برای تهویه صحیح داخلی است. این امر بر اساس نحوه کار تپه موریانه صورت گرفته است.

ساختمان کاونسیل هاوس (Council House 2) شهر ملبرون، استرالیا

ساختمان کاونسیل هاوس (Council House 2) شهر ملبرون، استرالیا​
این ساختمان اداری با استفاده از استراتژی هایی از یک تپه موریانه طراحی شده است. سیستمی که موریانه‌ ها برای کنترل و حفظ دما در تپه استفاده می‌کردند، از طریق همرفت طبیعی، جرم حرارتی، خنک‌کننده آب و پشته‌ های تهویه در ساختمان اجرا شده است. نمای سازه از سیستم پوست یعنی اپیدرم (پوست بیرونی) و درم (پوست داخلی) الهام می گیرد.
درم به عنوان یک منطقه بیرونی عمل می کند و پله ها، مجاری، بالابرها و غیره را در خود جای می دهد، در حالی که خط داخلی، محفظه آتش را مشخص می کند. نمای پوست سازه همچنین به تهویه طبیعی سیستم های مرطوب کمک می کند.

کلام پایانی

در این مقاله از وب سایت سپهر سعی شد تا در رابطه با 16 مورد از بهترین و بی نظیرترین سازه هایی که در ساخت آن ها از طبیعت الهام گرفته شده است، به شما معرفی شود. امیدوارم که این مطالب مورد استقبال شما عزیزان قرار گرفته باشد.