Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

بتن یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی در جهان است. استحکام، دوام و تطبیق‌پذیری را ارائه می‌دهد و آن را برای کاربردهای مختلف مناسب می‌کند. درک انواع مختلف بتن می‌تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد پروژه‌های ساختمانی کمک کند. در این وبلاگ به بررسی و توضیح انواع بتن و ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها می‌پردازیم.

تعریف بتن

بتن را می‌توان به عنوان ماده‌ای متشکل از مخلوط سیمان، آب و سنگدانه‌های ریز و درشت مختلف تعریف کرد. بسیاری از مردم سیمان را بتن می‌دانند، اما سیمان تنها بخشی از بتن است. سازه‌های بتنی که در سراسر جهان ساخته شده‌اند در معرض طیف گسترده‌ای از شرایط مختلف استفاده و آشنایی با شرایط محیطی از جمله فرسایش، آب و هوا و آلودگی هستند.
تمام شرایط محیطی بتن را به عنوان طولانی مدت و بهترین ماده اتصال تبدیل می‌کنند. بتن علاوه بر هر شرایطی که ممکن است وجود داشته باشد، انتظار می‌رود عملکرد رضایت بخشی را برای وضعیتی با طول عمر بالا خود ارائه دهد.

مواد تشکیل دهنده بتن

بتن از مواد مختلفی تشکیل شده است. خواص و عملکرد این ماده اتصال به اجزای تشکیل دهنده آن بستگی دارد. اگر اجزای تشکیل دهنده مقاومت بیشتری داشته باشند، بتن پایدارتر خواهد بود. بتن از سیمان، سنگدانه‌ها، آهک و آب تشکیل شده است.

مقاومت بتن

مقاومت فشاری هر ماده خاصیت آن است که یک ماده در برابر بار ارائه شده بدون هیچ ضربه یا له شدن مقاومت کند.
مقاومت فشاری بتن از 15 مگاپاسکال تا 35 مگاپاسکال متغیر است و به عوامل متعددی مانند نسبت آب به سیمان، انواع افزودنی‌های مورد استفاده، نوع کاربرد سنگدانه‌ها و نوع سیمان مورد استفاده بستگی دارد.

زمان عمل آوری بتن

عمل آوری بتن به عنوان فرآیند حفظ رطوبت و شرایط دمایی بتن برای پاسخ هیدراتاسیون به حالت عادی تعریف می‌شود به طوری که بتن در طول زمان خواص سخت شدنی پیدا می‌کند. اجزای اصلی که نیاز به مراقبت از عمل‌آوری دارند عبارتند از رطوبت، گرما و زمان.
اگر عمل‌آوری انجام نشود، احتمال ایجاد ترک در بتن وجود دارد. با این حال، 28 روز بهترین زمان عمل‌آوری برای مقاومت 100% بتن در نظر گرفته می‌شود. بتن در 28 روز پس از ساخت، مقاومت 69 مگاپاسکال را ایجاد می‌کند.

انواع بتن

انواع مختلفی از بتن بر اساس عملکرد، مقاومت و ساختار آن در بازار موجود است. انواع بتن:
 • بتن ساده / معمولی
 • بتن سبک
 • بتن با چگالی بالا
 • بتن مسلح
 • بتن پیش ساخته
 • بتن پیش تنیده
 • بتن مسلح شیشه‌ای
 • بتن هواکش
 • بتن خود متراکم
 • بتن هوشمند
 • بتن پلیمری

بتن ساده / معمولی

این نوع بتن یکی از متداول‌ترین مواردی است که اغلب برای ساخت روسازی‌ها و در جایی که ساختمان‌ها به مقاومت کششی بسیار بالایی نیاز ندارند، استفاده می‌شود. اجزای تشکیل دهنده سیمان، ماسه و سنگدانه، مخلوط با آب، معمولاً به نسبت 1:2:4 است.
از آن‌جایی که این نوع بتن تقویت نشده است، برای بسیاری از سازه‌ها نامناسب است زیرا در تحمل تنش‌های ناشی از ارتعاشات، باد و غیره نسبتا ضعیف است.

بتن سبک

این ماده که به عنوان بتن سلولی نیز شناخته می‌شود، ماده‌ای بسیار «روان‌پذیر» است و به ‌راحتی با استفاده از نیروی جاذبه می‌توان آن را ریخت و خود تراز می‌شود. معمولاً برای ساخت کف، پانل‌های پنجره و سقف استفاده می‌شود.

بتن با چگالی بالا

این نوع بتن سنگین تراکم بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد و با استفاده از سنگ‌های خرد شده یا سنگدانه درشت تولید می‌شود. از آن‌جایی که محافظت خوبی در برابر اشعه ایکس و تشعشع ایجاد می‌کند، اغلب در نیروگاه‌های هسته‌ای و ساختمان‌های دیگر از این قبیل استفاده می‌شود.

بتن آرمه

بتن آرمه (RC) یک بتن همه کاره و یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت و سازهای مدرن است.
برای افزایش استحکام کلی آن، میله‌ها، سیم‌ها و کابل‌های فولادی را می‌توان قبل از ریختن بتن در داخل بتن قرار داد. آرماتور که اغلب به عنوان میلگرد شناخته می‎شود، در برابر نیروهای کششی مقاومت می‌کند، در حالی که بتن در برابر نیروهای فشاری مقاومت می‌کند (و ذاتاً در مقاومت در برابر نیروهای کششی ضعیف است). با تشکیل یک پیوند قوی با یکدیگر، این دو ماده با هم ترکیب می‌شوند تا در برابر انواع نیروهای وارده مقاومت کنند و به طور موثر به عنوان یک عنصر ساختاری عمل می‌کنند.

بتن پیش ساخته

این شکلی از بتن است که در خارج از محل، معمولاً در محیط کنترل شده کارخانه، با استفاده از قالب‌های قابل استفاده مجدد، تهیه، ریخته‌گری و پخت می‌شود. عناصر بتنی پیش ساخته را می‌توان به عناصر دیگر متصل کرد تا یک ساختار کامل را تشکیل دهد. آن‌ها معمولاً برای اجزای ساختاری مانند: پانل‌های دیواری، تیرها، ستون‌ها، کف‌ها، راه پله‌ها، لوله‌ها، تونل‌ها و غیره.

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده یک ماده سازه‌ای است که اجازه می‌دهد تا تنش‌های مهندسی از پیش تعیین شده در اعضا قرار گیرد تا تنش‌هایی را که در هنگام بارگذاری ایجاد می‌شود، خنثی کند. این ترکیبی از خواص فشاری با مقاومت بالا بتن با مقاومت کششی بالا فولاد است.
در بتن آرمه، تنش‌ها توسط آرماتور فولادی انجام می‌شود، در حالی که بتن پیش تنیده بار را توسط تنش‌های القایی در کل عنصر سازه تحمل می‌کند.
در حال حاضر معمولاً از بتن پیش تنیده برای تیرهای کف، شمع‌ها و تراورس‌های راه آهن و همچنین سازه‌هایی مانند پل‌ها، مخازن آب، سقف‌ها و باند فرودگاه استفاده می‌شود.

بتن آرمه شیشه‌ای

بتن آرمه با شیشه (GRC) یا بتن آرمه با الیاف شیشه (GFRC)، یک ماده ساختمانی است که معمولاً برای تشکیل پانل‌های روکش خارجی استفاده می‌شود.
GRC از الیاف شیشه‌ای با مقاومت بالا و مقاوم در برابر فضای قلیایی تشکیل شده است که در یک زمینه بتنی تعبیه شده است. الیاف به عنوان جزء اصلی حامل بار عمل می‌کنند، در حالی که ماتریس اطراف آن‌ها را در موقعیت خود نگه می‌دارد و بار را بین الیاف منتقل می‌کند. هر دو الیاف و ماتریس قادر به حفظ هویت فیزیکی و شیمیایی خود هستند، در حالی که خواص خود را برای ایجاد یک مخلوط با کارایی بالا ترکیب می‌کنند.

بتن هواکش

این شکلی از بتن ساده است که حاوی حباب‌های هوای میکروسکوپی است که اندازه آن از چند هزارم اینچ تا چند صدم متغیر است و معمولاً بین 4 تا 7 درصد از حجم کل بتن را تشکیل می‌دهد.
حباب‌های هوا محفظه‌هایی را ایجاد می‌کنند که آب در هنگام یخ زدن به آن منبسط می‌شود و در نتیجه فشار داخلی روی کانکس کاهش می‌یابد.

بتن خود تراکم

معرفی بتن خود تراکم (SCC) توسط برخی به عنوان یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های اخیر در فناوری بتن تلقی می‌شود. این بتن مورد جدانشدنی است که می‌تواند تحت وزن خود جریان یابد، پخش شود، قالب را پر کند و آرماتورها را بدون نیاز به تحکیم مکانیکی محصور کند. بتن خود متراکم به دلیل خواص روان بودن استثنایی خود، عمدتاً در ساخت قاب‌های بتنی پیچیده استفاده می‌شود.

بتن هوشمند

فناوری بتن هوشمند یک روش جایگزین برای نظارت بر سلامت سازه‌های بتن آرمه ارائه می‌دهد. با افزودن مقدار کمی الیاف کربن کوتاه به بتن با میکسر معمولی بتن عمل می‌کند که مقاومت الکتریکی بتن را در پاسخ به تنش اصلاح می‌کند. این می‌تواند برای نظارت بر تنش در سازه‌های بتنی، شناسایی مشکلات احتمالی قبل از شکست بتن استفاده شود.
بتن هوشمند قادر به تشخیص عیوب سازه‌ای بسیار کوچک است و از این رو در بررسی وضعیت داخلی سازه‌ها به ویژه پس از زلزله کاربرد پیدا می‌کند.
فناوری بتن هوشمند تحت آزمایشات گسترده قرار گرفته است، اما هنوز وارد بازار نشده است.

بتن پلیمری

بازار بتن پلیمری به اپوکسی، پلی استر، وینیل استر و غیره تقسیم می‌شود. اپوکسی به دلیل استفاده روزافزون در ساخت و ساز و خواص برتر آن از جمله مقاومت در برابر ضربه بالا، مقاومت در برابر لرزش بالا، اتصال خوب با سطوح بتنی و فلزی، جزو بزرگ‌ترین دسته است.
در نتیجه، درک انواع مختلف بتن برای پروژه‌های ساختمانی موفق بسیار مهم است. چه برای مصارف عمومی به بتن ساده نیاز داشته باشید و چه برای انواع تخصصی مانند بتن آرمه، بتن پیش تنیده و… انتخاب نوع مناسب می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد، دوام و زیبایی سازه داشته باشد.
حتماً نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • افزایش خواص مکانیکی بتن
 • کاهش نفوذپزیری در مقابل عوامل شیمیایی
 • افزایش سرعت اجرا به همراه کاهش حجم عملیات

بله؛ بتن سبک از بتن معمولی سبک‌تر است اما بتن معمولی مقاومت کمتری دارد.