Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

مصالح نوین و پرکاربرد در ساخت ساختمان، به دلیل توسعه‌های فناوری و پیشرفت‌های علمی، روز به روز در صنعت ساخت و ساز رشد می‌کنند. این مصالح جدید، علاوه بر کارایی و عملکرد بالا، به جوانب اقتصادی و زیست محیطی نیز توجه دارند. با ما همراه باشید، به برخی از مصالح نوین و کاربردی در ساخت ساختمان می‌پردازیم.

مصالح ساختمانی چیست؟

مصالح ساختمانی مواد خام یا به طور معمول محصولات تولیدی هستند که در ساخت و ساز ساختمان‌ها یا کارهای مهندسی عمران استفاده می‌شوند.

چوب شفاف

اختراع جدیدترین مواد سازگار با محیط زیست چوب شفاف در سال 2016 اعلام شد. با این حال، فقط در سال 2020 بود که دانشمندی که با همکاری تیمی از دانشگاه مریلند در کالج پارک، روشی را برای شفاف‌سازی چوب اختراع کرده است، اظهار داشت که این آزمایشات به پایان رسیده است و آن‌ها نتیجه پایدار به دست آورده‌اند. چوب شفاف حداقل 5 برابر قوی‌تر و سبک‌تر از شیشه است و همچنین از نظر حرارتی کارآمدتر است. این خصوصیات آن را به جایگزینی بالقوه جالب برای پنجره‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای تبدیل می‌کند. مزایای دیگر: مواد اولیه تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست است. هزینه‌های تولید نیز بسیار پایین‌تر از تولید شیشه است، جایی که به دلیل دمای زیاد مورد نیاز و برق مورد استفاده در این فرآیند، ردپای کربن قابل توجه وجود دارد.
چوب شفاف کاملاً انعطاف پذیر است، زیرا حاوی سلولز طبیعی است. به منظور دستیابی به شفافیت، چوب بالسا در یک محلول خاص خیس می‌شود و سپس رزین اپوکسی به سازه اضافه می‌شود. چوب شفاف می‌تواند به جای واحدهای شیشه‌ای سنتی یا سایر عناصر در سازه‌های ساختمانی استفاده شود.

فیبر کربن

فیبر کربن 75 درصد سبک‌تر از آهن و 30 درصد سبک‌تر از آلومینیوم است. برای تقویت مصالح ساختمانی سنتی برای بهبود استحکام آن‌ها آجر، بلوک‌های بتونی مسلح، سازه‌های چوبی و همچنین برای کاهش ضخامت پانل‌ها و بر این اساس، کاهش وزن آن‌ها استفاده می‌شود. تقویت فیبر کربن برای بتن همچنین عایق حرارتی عالی را فراهم می‌کند. تنها نقطه ضعفی که کاربرد گسترده آن را محدود می‌کند، هزینه بالای مواد است.

کاشی اکریلیک تزئینی

مصالح ساختمانی نوآورانه همیشه موادی با خواص فیزیکی نوآورانه مانند استحکام یا ایمنی نیستند. این‌ها همچنین می‌توانند موادی باشند که فناوری را برای ارائه دکوراسیون تماشایی و اجرای عجیب‌ترین ایده‌های طراحی ادغام می‌کنند. نوع جدیدی از مصالح ساختمانی، کاشی حساس با فیبر اکریلیک است که به حرکات، لمس یا منابع نور شما واکنش نشان می‌دهد. فیبر نوری، نور را از خود عبور می‌دهد و واکنش نشان می‌دهد.

بتن خود ترمیم شونده

اصطلاح “بتن خود ترمیم شونده” کمی خارق العاده به نظر می‌رسد. در سال 2015، مخترع هنک جونکرز از دانشگاه صنعتی دلفت، روشی نوآورانه برای ترمیم ترک‌های بتن با استفاده از باکتری نشان داد. اصل فناوری ساده است: کپسول‌هایی حاوی باکتری‌های خاص و مواد مغذی برای آن‌ها به بتن اضافه شد: باکتری‌ها به محض برخورد آب فعال می‌شوند. بتن ترک خورده با رطوبت بازسازی شد و با سنگ آهک تولید شده توسط باکتری‌ها پر شد.
علاوه بر این فناوری زیستی، جایگزین دیگری از سوی محققان کره‌ای وجود دارد که در آن کپسول‌هایی از یک پلیمر خاص به بتن اضافه می‌شود. تحت تأثیر رطوبت و نور خورشید نیز شروع به واکنش می‌کند، متورم می‌شود و ترک را پر می‌کند.
علاوه بر این فناوری زیستی، جایگزین دیگری از سوی محققان کره‌ای وجود دارد که در آن کپسول‌هایی از یک پلیمر خاص به بتن اضافه می‌شود. تحت تأثیر رطوبت و نور خورشید نیز شروع به واکنش می‌کند، متورم می‌شود و ترک را پر می‌کند.

گرانیت مایع

سنگ مصنوعی مایع یک مخلوط ساختمانی مایع ویژه (ساخته شده از 70 درصد براده‌های مرمر و 30 درصد مواد افزودنی خاص و پرکننده تزئینی) است که بر روی سطوحی از جمله بتن، آجرکاری، سنگ و آسفالت پاشیده می‌شود. با توجه به ترکیب آن، مایع فشرده می‌شود و یک مهر و موم محکم ایجاد می‌کند و سطح را با دوام و ظاهری جذاب می‌دهد. گرانیت مایع یک ماده سازگار با محیط زیست است زیرا شامل رزین‌های ایمن، تراشه‌های مرمر طبیعی و پرکننده‌های معدنی است. این ماده کامپوزیت اغلب در کارهای تکمیلی، برای ساخت یا پوشش ساختارهای فردی یا عناصر داخلی استفاده می‌شود.

آلومینیوم شفاف

به عبارت ساده، این یک سرامیک شفاف بر پایه آلومینیوم اکسی نیترید (AlON) است. از ویژگی‌های اصلی این ماده مقاومت در برابر خراش و دوام است. آلومینیوم شفاف بسیار بادوام‌تر از شیشه آلومینوسیلیکات (کوارتز) است و همچنین 85 درصد سخت تر از یاقوت کبود است. علاوه بر این، می‌تواند حرارت را تا 2100⁰C تحمل کند. در برابر اشعه، اسیدها، مواد قلیایی و آب مقاوم است. طبیعتاً این ماده بلافاصله توسط صنایع نظامی و اپتیکی پذیرفته شد. اما در ساخت و ساز برای پنجره‌های مقاوم در برابر ضربه، گنبدها و سایر عناصری که نیاز به شفافیت و استحکام دارند استفاده می‌شود.

چوب لمینت شده

این یک ماده نوآورانه است که از چوب در تمام عناصر خود استفاده می‌کند. چوب به صورت صفحات فشرده شده و لمینیت می‌شود و آن را به یک بلوک جامد تبدیل می‌کند که بسیار قوی‌تر از چوب معمولی است.
در این دسته، انواع فرعی مانند چوب چند لایه را خواهید یافت. چوب چند لایه از چند تکه الوار به هم چسبیده تشکیل شده است که برای ایجاد تیرهای قوی استفاده می‌شود. الوارهای متقاطع از تکه‌های چوبی ساخته شده‌اند که در جهت‌های متناوب قرار گرفته‌اند تا پانل‌های بزرگی ایجاد کنند که بتوانند بارهای سنگین را تحمل کنند. هر دو نوع چوب در برابر آتش بسیار مقاوم هستند. لایه‌های بیرونی هنگام سوزاندن، ذغالی ایجاد می‌کنند که به عایق‌بندی بقیه چوب کمک می‌کند. در طول آزمایشات مقاومت در برابر آتش، آن‌ها توانایی حفظ یکپارچگی ساختاری خود را نشان دادند. استفاده از چوب جامد جذب کربن را در حین رشد درختان و در حالی که چوب در ساختمان‌ها استفاده می‌شود، تسهیل می‌کند. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله جنگل‌داری پایدار، در صورت استفاده از جنگل‌داری پایدار، 14 تا 31 درصد از انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای را می‌توان با جایگزینی مواد مورد استفاده در ساختمان‌ها و پل‌ها با چوب جلوگیری کرد.
از آن‌جایی که مصالح نوین و پرکاربرد در ساخت ساختمان‌ها علاوه بر کاهش هزینه‌ها، تاثیرات مثبتی بر محیط زیست نیز دارند، توجه به آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. حتماً نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.