Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

مردم قرن‌هاست که کار محوطه سازی را انجام داده‌اند. در زمان مایاهای باستان، انسان‌ها به دلایل زیبایی شناختی و عملی زمین را دستکاری می‌کردند. افزودن گیاهان، تغییر در زمین‌های موجود و ساخت سازه‌ها همگی بخشی از محوطه سازی هستند. امروزه محوطه سازی به برنامه ریزی، چیدمان و ساخت فضاهایی اطلاق می‌شود که ظاهر ساختمان‌ها را بهبود می‌بخشند و فضای قابل استفاده برای فعالیت‌های بیرونی اطراف خانه ایجاد می‌کنند.

وقتی صحبت از محوطه سازی به میان می‌آید، گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از افراد خواهان ترکیبی کاملاً متعادل از هاردسکیپ (پاسیو) و softscape (گیاهان) هستند. برخی از مردم خواهان طراحی چشم انداز پایداری هستند که در مصرف آب صرفه جویی کرده و یک زیستگاه طبیعی ایجاد کند. در حالی که افراد دیگر می‌خواهند یک سبک باغ خاص بسازند که به نظر آن‌ها جذاب است. برخی دیگر خواهان فضایی کامل با آشپزخانه در فضای باز، آتش‌دان و استخر هستند که بتوانند در آن‌جا دوستان و خانواده را سرگرم کنند. هر آن‌چه که می‌خواهید، مطمئن شوید که این موضوع را به طور واضح و کامل با تیمی که با آن کار می‌کنید، در میان بگذارید.

اینترنت مکان خوبی برای جمع آوری ایده‌ها برای پروژه محوطه سازی شماست. با مرور تصاویر منظره شروع کنید و یک لیست از کارهایی که دوست دارید و دوست ندارید آماده کنید. در مرحله بعد، به نمونه‌هایی از پروژه‌های محوطه سازی نگاه کنید تا مشخص کنید چه چیزی برای منطقه شما مناسب است. در نهایت، درباره ویژگی‌های خاصی که می‌خواهید در محوطه سازی خود بگنجانید، تحقیق کنید.

فرآیند محوطه سازی ساختمان

محوطه سازی کاری است که علم و هنر را در هم آمیخته است. با داشتن دانش باغبانی و همچنین آشنایی با عناصر و اصول طراحی، یک متخصص می‌تواند به شما کمک کند ملک خود را تغییر دهید. معمار محوطه سازی، طراح یا پیمانکاری که برای کار انتخاب می‌کنید، شما را در فرآیند محوطه سازی، که شامل مرحله طراحی و ساخت است، راهنمایی می‌کند.

بزرگترین اشتباهی که سازندگان انجام می‌دهند این است که بدون برنامه و با عجله به مرحله ساخت و ساز ورود می‌کنند. طرح‌های محوطه سازی، ایده‌ها را به تصاویری تبدیل می‌کنند و اطمینان می‌دهند که مقیاس و چیدمان قبل از ساخت و ساز در نظر گرفته شده است. طراح شما طرحی را برای فضای ساختمان شما آماده می‌کند که متناسب با نیازهای شما باشد و راه حل‌هایی برای مشکلات رایج محوطه سازی، مانند شیب، باد، آفتاب یا کمبود فضا ارائه می‌دهد.

تفاوت بین Hardscape و Softscape چیست؟

خدمات Hardscape شامل ساخت چاله‌های آتش در فضای باز، پاسیو، سنگ فرش، دیوارهای حائل و حصار است. آب‌نماهایی مانند برکه‌ها، فواره‌ها و آبشارها نیز از منظره‌های سخت محسوب می‌شوند.

Softscape شامل گیاهان و خاک، از جمله گیاهان یکساله، درختان، درختچه‌ها و چمن است. شما ملزم به تغییر و حفظ عناصر softscape با رشد گیاهان و انطباق با تغییر اقلیم و سایر شرایط محیطی هستید. حفظ زیبایی و ظاهر کلی منظره به صورت هفتگی یا ماهانه یک عمل استاندارد و لازم است. تعمیر و نگهداری Softscape شامل چمن زنی، حذف علف‌های هرز، کود دهی، هوادهی، آبیاری، هرس و غیره می‌شود.

تفاوت بین تعمیر و نگهداری محوطه سازی و ساختن آن چیست؟

تفاوت عمده بین تعمیر و نگهداری محوطه سازی و ساخت و ساز این است که نگهداری آن شامل مدیریت جنبههای زنده و غیر زنده است. اما ساخت و ساز شامل ایجاد چیزی جدید در منظره است.

ساخت و ساز محوطه شامل تغییر یا ساختن زمین برای کاربردی کردن آن است. به عنوان مثال، اصلاح زمین با مسطح کردن آن، بهبود زهکشی، یا بالا بردن مناطق خاص به عنوان ساخت و ساز در نظر گرفته می‌شود زیرا این فعالیت‌ها می‌توانند آن را کاربردی‌تر کنند. سازه‌های ساختمانی مانند پاسیو نیز به منظور بهبود عملکرد زمین عمل می‌کنند. با این حال، ساخت و ساز محوطه نیز برای بهبود زیبایی شناسی کلی ملک با کاشت درختان یا افزودن مسیر پیاده‌روی مفید است.

نگهداری محوطه برای حفظ ارزش ملک و حفظ یا بهبود سلامت کلی گیاهان روی ملک انجام می‌شود.

محوطه سازی ساختمان

چه زمانی محوطه سازی به عنوان ساخت و ساز در نظر گرفته می‌شود؟

وقتی شروع به ساختن یا اضافه کردن عناصر جدید به ملک یا حذف ویژگی‌های موجود می‌کنید، محوطه سازی به عنوان ساخت و ساز در نظر گرفته می‌شود. نمونه‌هایی از فعالیت‌های ساخت و ساز محوطه عبارتند از:

 • سازه‌های ساختمانی
 • حفاری
 • نصب ویژگی‌های جدید
 • ایجاد پیشرفت‌های عمومی
 • ایجاد سیستم‌های زهکشی جدید
 • حذف ویژگی‌های موجود

چند نمونه/مثال از ساخت و ساز محوطه

نمونه هایی از محوطه سازی شامل ساخت یا نصب ویژگی‌های زیر در زمین شما است:

 • اضافه کردن پاسیو یا ایوان
 • ساخت آلاچیق
 • ساخت دیوار حائل
 • ایجاد پیاده رو یا مسیر
 • نصب آب‌نماها
 • اضافه کردن گیاهان
 • حذف گیاهان

آیا محوطه سازی بخشی از ساخت و ساز ساختمان‌های جدید است؟

در اکثر ساخت و سازهای جدید، سازنده پس از اتمام ساخت، زمین اطراف ساختمان را حفر می‌کند. ساخت و ساز احتمالاً باعث آشفتگی می‌شود، بنابراین سازنده به طور کلی آشفتگی را از بین می‌برد و زمین را در مناطقی که کمی پایین‌تر یا بالاتر است، صاف می‌کند.

در برخی موارد، سازندگان می‌توانند بر روی ملک اطراف ساختمان خاک بریزند. کاشت، درجه بندی و نصب سیستم‌های آبیاری یا زهکشی مواردی هستند که معمولاً در یک بسته خدمات ساختمانی استاندارد پوشش داده نمی‌شوند.

بنابراین اگر قصد انجام ساخت و ساز جدید را دارید، ضروری است که تحقیقات کاملی انجام دهید و هزینه‌های محوطه سازی که می‌خواهید انجام شود را در بودجه خود لحاظ کنید.

محوطه سازی ساختمان

روش‌هایی که طراحی محوطه سازی می‌تواند ایمنی ساختمان شما را بهبود بخشد


 1. ترافیک ایمن و جریان عابر پیاده را مستقیم کنید. خطوط درختچه‌ای در امتداد گذرگاه‌ها، درخت‌کاری‌های با قرارگیری مناسب و سایر ویژگی‌های محوطه می‌توانند به مشتریان کمک کنند که دقیقاً کجا قرار است وارد ساختمان شما شوند. مناظر با طراحی مناسب این عملکرد را انجام می‌دهند و در عین حال خطوط دید واضحی را که برای تردد ایمن و کارآمد و حرکت عابران پیاده لازم است را امکان پذیر می‌کنند. مناطق محوطه سازی شده مورد استفاده مردم باید عاری از گیاهان خاردار، بستر درختچه‌های بیش از حد رشد کرده یا خطرات زمین خوردن مانند چاله‌ها، فواره‌ها و … باشند.
 2. شب‌ها را روشن کنید. نورپردازی خوب در فضای باز بر عناصر طراحی و نقاط کانونی در چشم انداز تأکید می‌کند، اما عملکردهای مفیدی نیز دارد، مسیرها و راهروها و ورودی‌ها را روشن می‌کند.
 3. خطر آتش سوزی را کاهش دهید. مناظر با طراحی مناسب می‌توانند آتش سوزی، منابع آب جایگزین و فضاهای سبز قابل رانندگی را فراهم کنند که امکان دسترسی به وسایل نقلیه اضطراری را در صورت آتش سوزی فراهم می‌کند.
 4. مناطق انتظار ایجاد کنید. به خصوص در تابستان، مردم به مکان‌هایی برای دور شدن از آفتاب و استراحت نیاز دارند. اگر ساختمان شما نزدیک یک ایستگاه اتوبوس یا مترو باشد، به مردم کمک می‌کند تا جایی برای انتظار داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است در داخل ساختمان شما جمع شوند یا مسیری را در چمنزار یا منظره شما ایجاد کنند. نیمکت و میز و صندلی در مناطق سایه‌دار داخل و اطراف ملک شما گزینه خوبی است.