Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

نقشه اجرایی همانطور که از نامش پیدا است، دربردارنده تمام فعالیت های اجرایی یک سازه از ابتدا تا انتهای آن می باشد که سازنده یا پیمانکار اجرایی باید در هر مرحله از کار با اتکا به این نقشه قدم بعدی را تعیین می کند. با توجه به نقش کلیدی که نقشه اجرایی در طول فرآیند ساخت و ساز دارد می توان این ادعا راپذیرفت که این نقشه یکی از مهم ترین مستندات هر سازه یا ساختمانی محسوب می شود.

اگر بخواهید با روند تهیه نقشه های ساختمانی به طور درست و اصولی آشنا شوید باید آن را در 2 فاز مجزا دز نظر بگیرید که هریک، بر دیگری تاثیر مستقیمی دارد. در فاز اول باید طرح کلی سازه جهت ارائه به شهرداری و اخذ مجوزهای لازم آماده شود و در فاز دوم باید به جزئیات ساختمان پرداخته شود، در نتیجه در هر مرحله از ساخت معمار یا مهندس بخش مربوط به خود را به دقت بررسی کرده و با کمک ناظر کار را عینا مطابق با آن پیش میبرد.

نقشه اجرایی شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که پیش تر اشاره شد نقشه اجرایی شاما تمامی بخش های یک ساختمان اعم از تاسیسات برقی و مکانیکی، معماری و سازه می شود که هریک دارای نکات خاصی می باشد که در ادامه به آن هاخواهیم پرداخت.

نقشه معماری

نقشه معماری باید توسط مهندس معماری که دارای پروانه اشتغال به کار از سوی سازمان نظام مهندسی است، طراحی شود و در آن نمای کلی ساختمان تعیین گردد. در نقشه معماری باید تمامی پلان ها، نماهای داخلی و خارجی، مقاطع یا سکشن ها و … به طور دقیق مشخص شود.

نقشه سازه

در این نقشه اطلاعات مربوط به سازه مانند مقاومت اجزای مختلف، نوع و ابعاد مصالح، محل قرارگیری آرماتور و به طور کلی همه جزئیاتی که مربوط به سازه باید به طوزر دقیق بررسی شوند تا در مراحل بعدی ساخت و ساز و حتی بعد از بهره برداری، ساختمان ایمنی لازم جهت سکونت را داشته باشد. این مرحله از طراحی نقشه نیز باید توسط یک مهندس عمران دارای پروانه اشتغال به کار ترسیم گردد تا از اصولی بودن اطمینان داشت.

نقشه تاسیسات برقی

نقشه تاسیسات برقی نیز باید توسط یک مهندس برق دارای صلاحیت از سوی نظام مهندسی طراحی شود و در آن به تعیین مکان و نوع سیم کشی ساختمان بپردازد. در نقشه تاسیسات برقی جزئیاتی مانند ایستگاه های فرعی، مسیر لوله گذاری، تعداد سیم های موجود در هر لوله، سایز سیم ها، کاربرد هریک از سیم ها، نوع کلید پریز ها و حتی تعداد آنها باید به طور دقیق مشخص شود و در آخر بار الکتریکی محاسبه شود.

نقشه تاسیسات مکانیکی

نقشه تاسیسات مکانیکی مانند سایر نقشه های اجرایی دیگر نیز باید توسط مهندس تاسیسات با صلاحیت نظام مهندسی طراحی شود و در آن به جزئیات تاسیسات ساختمان پرداخته شود. محل لوله گذاری آب سرد و گرم مصرفی، سرویس های بهداشتی، موتورخانه، سیستم های تهویه، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و فاضلاب از جمله مواردی هستند در نقشه تاسیسات مکانیکی باید به آن ها پرداخته شود.

نقشه های اجرایی فاز دو شامل چه مواردی می شود؟

تا به اینجای مقاله به بررسی نقشه های فاز یک و جزئیات آن ها پرداختیم؛ اما فاز دو نقشه های اجرایی نیز شامل موارد مختلف می شوند که لیست آن ها به شرح زیر است:

نقشه سایت پلان با مقیاس حداقل 1:100

نقشه طبقات به تفکیک هر طبقه با مقیاس حداقل 1:50

پلان خرپشته با مقیاس حداقل 1:50

نقشه بام با مقیاس حداقل 1:50

نقشه مقاطع طولی و عرضی با مقیاس حداقل 1:50

نقشه کلیه نماها با مقیاس حداقل 1:50

نقشه‌های مربوط به جزئیات سازه‌ای و جداول نازک کاری با مقیاس حداقل :25

10 نکته مهم در تهیه نقشه اجرایی

در این مقاله تا کنون با اصول و قواعد تهیه یک نقشه اجرایی کامل آشنا شدیم اما نکات مهمی نیز وجود دارند بر که کیفیت و اعتبار یک نقشه اجرایی تاثیر بسزایی میگذارند که تعدادی از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

  1. درج مهر و امضای مهندسین و محاسب بر روی نقشه‌های مربوطه
  2. درج علامت های مختص به جهات و قبله
  3. تطابق نقشه‌های مختلف در تاسیسات برق و مکانیک با نقشه معماری و سازه
  4. تطابق نقشه‌های سازه با ستون‌ها و بادبندها
  5. استقرار ساختمان‌های مسیرهای مخلف مانند پیاده‌روها، خیابان‌ها و اجرای موارد مربوط به محوطه‌سازی
  6. تعیین نقاط نورگیر (بر حسب متر طول و طبق نقشۀ مصوبه شهرداری)
  7. ترسیم جداول نازک کاری که دارای اطلاعات مربوط به دیوارهای خارجی، ازاره، قرنیز تیغه چینی، سقف، سقف‌های کاذب، کفسازی و… می شود
  8. ترسیم دقیق پاگرد ها، تعداد پله های هرطبقه، ابعاد و جهت آن ها
  9. ترسیم نقشه طبقات به تفکیک پلان های هر طبقه (مانند تیپ بندی درب‌ها و پنجره‌ها، کف سازی، مبلمان و …)
  10. انطباق خطوط اصلی طرح معماری، ترازها و ارقام ارتفاعی کف تمام شده خیابان‌ها و پیاده‌روها بر نقشه مصوبه شهرداری

جمع بندی

همانطور که متوجه شده اید نقشه اجرایی ساختمان همانند چراغ راهی است که در طول مسیر ساخت و ساز باید همراه ناظر ساختمان باشد تا خروجی سازه علاوه بر زیبایی، دارای استحکام کافی جهت بهره برداری باشد. تیم سپهر یکی از معتبرترین مجموعه های فعال تهران در حوزه ساختمان سازی است که دارای تیمی متشکل از کاربلدترین و با تجربه ترین مهندسین و معماران این حوزه می باشد. جهت همکاری و استعلام قیمت همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *