Sepehr

Sepehr

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

CONSTRUCTION AGILE MARKETING

هنگامی که ترک‌ها روی سقف و دیوارهای ساختمان ظاهر می‌شوند، می‌تواند باعث نگرانی شود. درک دلایل پشت این ترک‌ها برای رسیدگی به مسائل اساسی و جلوگیری از آسیب بیشتر بسیار مهم است. در این وبلاگ، 12 مورد از عوامل مختلفی را که می‌توانند منجر به ترک‌خوردگی سقف‌ها و دیوارها شوند، بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.

آیا نمی‌دانید چه چیزی باعث ایجاد ترک در دیوارها می‌شود؟ خوب، دلایل احتمالی زیادی برای ایجاد ترک در دیوارها وجود دارد، برخی از آن‌ها صرفاً مشکلات زیبایی شناختی هستند که می‌توانند به راحتی برطرف شوند، اما برخی می‌توانند نشانه یک مشکل اساسی و جدی‌تری باشند. بنابراین، مهم است که بدانید چه چیزی باعث ایجاد ترک در دیوارها می‌شود و آیا باید نگران آن باشید یا خیر.

پاسخ به سوال “چه چیزی باعث ایجاد ترک در دیوارها می‌شود” بسیار شبیه به “چرا سقف من ترک می‌خورد؟” است. به زبان ساده، پاسخ این است که چیزی حرکت کرده است. این می‌تواند به اندازه خشک شدن گچ یا بزرگ شدن و کوچک شدن دیوارها در پاسخ به آب و هوا باشد. در همان زمان، ترک‌ها می‌توانند به همان اندازه نشان دهنده یک مشکل ساختاری بزرگ‌تر باشند. راجر هانت، نویسنده کتاب راهنمای خانه قدیمی می‌گوید: تنها برخی از چیزهایی هستند که باعث ایجاد ترک در دیوارها و سقف می‌شوند. اگر از علت خاص ترک در دیوارهای خود مطمئن نیستید، همیشه با یک متخصص مشورت کنید تا شما را در بهترین مراحل بعدی برای موقعیت خاص خود راهنمایی کند.

چه چیزی باعث ایجاد ترک در دیوارها می‌شود: علل رایج

یک شکاف جدید در یک دیوار همیشه کمی ترسناک است. قبل از اینکه نگران شوید، به دنبال نشانه‌هایی باشید که ممکن است نشان دهد که آن خوش خیم است. به عنوان مثال، اگر ترک‌ها مجدداً نشان داده شده‌اند اما دوباره باز نشده‌اند، نشان دهنده توقف حرکت است. در برخی موارد، علی‌رغم اینکه درها، پنجره‌ها یا کف‌ها دارای زوایای متفاوتی هستند، در موقعیت جدید خود قرار گرفته‌اند. راجر هانت می‌گوید، اگر نشانه‌ای از حرکت تازه وجود نداشته باشد، احتمالاً مشکل تثبیت شده است.

1. خانه شما جدید است

اگر خانه شما یک ساختمان جدید است، ممکن است ترک‌هایی ایجاد شود که ساختمان‌ها در پایه‌های آن قرار می‌گیرند. این ترک‌ها بسیار ریز خواهند بود و به مرور زمان رشد نخواهند کرد. به سادگی با خمیر گچ وصله بزنید و دوباره رنگ کنید. پس از پر شدن ترک‌ها نباید دوباره ظاهر شوند، اگر ظاهر شدند، با یک مهندس سازه مشورت کنید.

2. خانه شما قدیمی است

خانه‌های قدیمی به مرور زمان جابه‌جا می‌شوند. راجر هانت توضیح می‌دهد: “ساختمان‌های سنتی با استفاده از آهک و مواد دیگر ساخته شده‌اند که امکان تغییر ساختار را فراهم می‌کند.”
با این حال، هر ترکی که بزرگتر از 5/81 سانتی‌متر باشد، باید با دقت بیشتری بررسی شود، به خصوص اگر از سطح زمین شروع شده و در بالای آن پهن‌تر به نظر برسد. این‌ها می‌تواند نتیجه حرکت‌های ساختاری مهم‌تری باشد.

3. انقباض گچ

انقباض گچ یکی از شایع‌ترین علل ایجاد ترک در دیوارها است و در نتیجه از دست رفتن رطوبت با خشک شدن گچ به وجود می‌آید. جمع شدگی گچ جای نگرانی ندارد و می‌توان آن را به صورت نقطه‌ای ترمیم کرد، یاد بگیرید که چگونه سقف گچی را تعمیر کنید.

4. رطوبت

علاوه بر ایجاد علائم تیره روی دیوارها و سقف‌ها، رطوبت نیز می‌تواند باعث ترک خوردن شود. معمولاً این دو علامت با هم ظاهر می‌شوند و باید بررسی شوند، به خصوص اگر پس از باران شدید یا سیل رخ داده باشند.
ترک‌های درمان‌نشده، به‌ویژه در دیوارهای بیرونی، می‌توانند علت مشکلات رطوبتی در انتهای خط باشند که به نوبه خود باعث ایجاد ترک‌های بیشتر می‌شود. ملات‌های سیمانی دارای نفوذپذیری کم و شکننده هستند و اجازه می‌دهند آب باران از طریق ترک‌های مویی نفوذ کند.
هنگامی که تشخیص دادید که مشکل ناشی از ورود آب است و نشتی سقف را رفع کردید، باید دیوارها و سقف‌های خود را به شکل قبلی خود برگردانید.

5. ریشه درختان

ریشه درختان یکی از دلایل رایج ترک در خانه‌ها است. همان‌طور که درختان رشد می‌کنند، ریشه‌ها به سمت بیرون منبسط می‌شوند و اغلب در زیر خانه‌ها قرار می‌گیرند که می‌تواند باعث فرونشست شود. برخی از بدترین درختان آزاردهنده گونه‌هایی با برگ‌های پهن هستند مانند صنوبر، بلوط، بید، زبان گنجشک، چنار و درختان چنار و…

6. زلزله و ارتعاشات

هر حرکت خشونت آمیز به خانه می‌تواند باعث ایجاد ترک شود که رایج‌ترین آن‌ها زلزله است. اگر بعد از زلزله متوجه ترک‌هایی شدید، بهتر است در صورتی که نشانه آسیب سازه‌ای شدیدتر باشد، آن‌ها را بررسی کنید.

7. تخریب

کلمه تخریب بدترین کابوس هر صاحب خانه است و زمانی که ترک در خانه شما ظاهر می‌شود نگرانی اصلی خواهد بود.
تخریب به معنی جابه‌جایی زمین زیر پایه‌ها، ربودن تکیه گاه دیواره و ریزش آن، ترک خوردن در یک الگوی معمولی V شکل است. پس چرا “فروپاشی زمین” اتفاق می‌افتد؟ اثرات خشکسالی، ریشه‌های درختان و یخبندان‌های سنگین می‌تواند باعث چروک یا متورم شدن شدید زیرزمین‌های رسی شود و زهکشی‌های نشت‌کننده می‌توانند زمین زیر خانه‌تان را به باتلاقی نرم و فرسوده تبدیل کنند. اگر کار حفاری در نزدیکی ساختمان شما انجام شود، نیز می‌تواند باعث بی‌ثباتی آن شود.

8. بازسازی غیر اصولی

هر گونه تغییر در وزن خانه شما می‌تواند باعث حرکت شود. به عنوان مثال هنگامی که دیوارها جابه‌جا شده یا برداشته می‌شوند یا پنجره‌ها جایگزین می‌شوند، ممکن است ترک‌هایی ظاهر شوند که سنگ تراشی در موقعیت جدید خود قرار می‌گیرد. برخلاف ترک‌های ناشی از نشست، این ترک‌ها در طول زمان به رشد خود ادامه نمی‌دهند و پس از تمام شدن کار می‌توان آن‌ها را پر کرد.
معمولاً این مدل ترک با تخریب اشتباه گرفته می‌شود، با این حال، برخلاف تخریب، این معمولاً یک نگرانی جدی نیست، زیرا اغلب ساختمان‌ها به تدریج در طول زمان دچار آن می‌شوند، زیرا زمین به آرامی فشرده می‌شود و وزن‌های جدیدی به آن تحمیل می‌شود.

9. حرکت دیفرانسیل

در جایی که اعماق فونداسیون متفاوتی دارید، مانند یک خانه قدیمی با توسعه مدرن، به دلیل سرعت حرکت متفاوت، ممکن است ترک خوردگی در محل اتصال بین دو سازه رخ دهد. یکی از راه‌های سازگاری با این امر، ایجاد یک اتصال انعطاف‌پذیر بین دو قسمت ساختمان است که به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون ایجاد ترک در برابر یکدیگر حرکت کنند. اما حرکت دیفرانسیل چیز جدیدی نیست، مشکلات مشابهی می‌تواند به‌طور دوره‌ای در جایی که پنجره‌هایی با پایه‌های کم‌عمق‌ از پنجره‌های خانه اصلی ساخته می‌شوند، ایجاد شود.

10. گیاهان رونده

همه ما عاشق جلوه زیبای پرورش بهترین گیاهان رونده در جلوی خانه هستیم، با این حال، اگر گیاهان رونده را در دیوارهای بیرونی خانه خود پرورش داده‌اید، باید همیشه مراقب هر گونه ترک جدید در بیرون یا دیوار‌های داخلی خود باشید.

11. پروژه‌های نوسازی همسایه

اگر در یک خانه‌ای با وجود تراس در آن زندگی می‌کنید، ترک‌های بیش از 6 میلی‌متر در دیوار مجاور شما باید همیشه باعث نگرانی شود. همچنین باید مراقب دیوار مجاور همسایه‌ای باشید که پروژه‌ی نوسازی دارد.

انواع ترک‌ها

  1. سازه‌ای
  2. غیر سازه‌ای
  • چه چیزی باعث ایجاد ترک‌های افقی می‌شود؟

ترک‌های افقی بزرگ معمولاً در اثر حرکات سازه ایجاد می‌شوند و به همین دلیل باید به طور جدی با آن‌ها برخورد کرد زیرا اغلب در نتیجه جابه‌جایی شدید فونداسیون یا آسیب آب هستند. همیشه اطمینان حاصل کنید که این ترک‌ها توسط یک متخصص بررسی می‌شود.
  • چه چیزی باعث ایجاد ترک‌های مورب در دیوارها می‌‍شود؟

ترک‌های مورب در دیوارها معمولاً در اثر خرابی سازه ایجاد می‌شوند. این می‌تواند نتیجه نشست، آسیب موریانه یا فروریختن الوارهای چوبی باشد. ترک‌های مورب یا دندانه‌دار یکی از نگران کننده‌ترین ترک‌ها هستند و همیشه باید توسط یک متخصص بررسی شوند.
  • چه چیزی باعث ایجاد ترک‌های عمودی می‌شود؟

ترک‌های عمودی به طور مفید در نقطه‌ای که دیوار به سقف می‌رسد پیدا می‌شود و اغلب نتیجه نشست است. این ترک‌ها، مگر اینکه از نظر طول یا عرض رشد کنند، معمولاً جای نگرانی ندارند. با این حال، اگر نشانه‌هایی از رطوبت وجود داشته باشد یا شکاف به نظر جدید باشد، ارزش دارد که در سمت امن قرار بگیرید. همچنین اگر عرض ترک بیشتر از 6 میلی‌متر باشد، آن‌ها را ارزیابی کنید.

  • چگونه می‌توان تشخیص داد که شکاف در دیوار جدی است؟

اگر شکاف بیش از 6 میلی‌متر عرض داشته باشد و در طول زمان رشد کند، می‌توانیم بگوییم که مشکل دیوار جدی است.

نکته: هر ترکی که روی دیوار خارجی وجود دارد باید همیشه بررسی شود زیرا ممکن است نشانه‌ای از مشکلات سازه‌ای باشد. آن‌ها همچنین می‌توانند نشانه‌ی وجود رطوبت باشند که باعث ایجاد مشکلات نم بیشتر در پایین شکاف می‌شود.

ترک‌های سقف و دیوارهای ساختمان می‌تواند نشانه‌ای از مسائل ساختاری و سازه‌ای جدی باشند پس نیاز به توجه فوری دارند. شناخت علل این ترک‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به حفظ یکپارچگی و طول عمر ساختمان کمک کند. تعمیر و نگهداری منظم، رسیدگی به مسائل زهکشی، استفاده از مواد باکیفیت و کمک از متخصصان حرفه‌ای از گام‌های اساسی در پیشگیری و ترمیم ترک‌ها هستند. با اولویت دادن به پیشگیری از ترک و تعمیرات به موقع، می‌توانید از ایمنی، زیبایی و ارزش ملک خود برای سال‌های آینده اطمینان حاصل کنید.
ممنون از اینکه با ما همراه بودید، حتماً نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.